| LanguageMaster a întrebat:

Firmele care obțin venituri în lei și vor să-și schimbe banii în valută o fac prin intermediul caselor de schimb valutar sau prin bănci?

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Firmele care lucreaza si cu valuta, tin evidenta in lei si in valute separat.
Au si posibilitatea de a efectua schimbul valutar in regim intern (la cursul BNR), sa participe la licitatiile valutare zilnice sau sa efectueze orice operatie comerciala (inclusiv schimb valutar) cu alte persoane juridice.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Bula):

Da si ba. Eu facturez in EUR, dar de fiecare data trebuie bagata factura in cursul BNR de la data emiterii in contabilitate. Evident ca incasez efectiv mai putin pentru ca diferenta de curs oficial-cumparare al banii e negativa, dar impozitul pe cifra de afaceri il platesc conform facturilor la cursul oficial... straight face

| Bula a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Evident. happy

| GabiDumitrescu a răspuns:

Cum vor. Atita vreme cit au documente justificative, nu vad nici o problema in a alege calea cea mai avantajoasa pentru firma.