| cnvv a întrebat:

Hei.
Am citit undeva cum ca Romania are termen limita pana in 2022 pentru a trece pe Euro, iar Victor Potna spune ca am putea trece la Euro chiar in 2019 (lucru care nu mi pare prea posibil).
Insa am o intrebare: Dca vom trece pe moneda Euro, intr-un final, cum vor fi preturile, salariile?
Ma refer, daca acum o paine costa, sa zicem, 2 lei, daca trecem pe Euro, aceasta va costa 2 euro?
Sau daca salariul minim pe economie va fi, sa zicem, de 2000 de lei (acum este de 1450 de lei), acesta va fi de 2000 de Euro?
Sau preturile se vor transforma dupa preturile vechi (nu cred ca m-am exprima corect) spre exemplu: daca o paine costa 2 lei in euro ea va costa 44 de centi (echivalentul a 2 lei)
Daca salariul minim pe economie va fi de 2000 de lei, in euro el va fi de 436 de euro?
Sper ca ati inteles ce vreau sa spun.

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este adevarat, nu exista un termen limita obligatoriu pentru a trece la euro.
In momentul trecerii toate salariile, alte venituri, preturile, economiile si sumele din banci, etc vor fi transformate in euro la cursul de referinta al BNR din momentul trecerii sau la un curs stabilit prin lege sau ordonanta a Guvernului.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce tare ar fi ca asa peste noapte salariul minim pe economie sa fie 2000 euro nu? O sa fim cei mai tari din Europa

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Mie chiar si 2022 nu mi se pare un termen realist. Preturile si salariile se vor alinia prin raportare la cursul de conversie deci 2000 lei vor fi 436 euro daca asta este cursul de conversie. Preturile insa vor creste rapid in sus in special la chestiile mici si ieftine care se vor rotunji din 5 in 5 eurocenti. In exemplul tau probabil ce e 1.99-2 va fi 0.49-0.5 euro.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sdas

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum naiba sa se transforme leul in euro?laughing N-am auzit de termenul 2022, dar pur si simplu, daca asta se va intampla, 2000 lei = aproximativ 450 euro la cursul actual. Apoi, in functie de economia noastra, salariile vor creste / scadea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă e ceva pe lumea asta pentru care românii ar trebui să se roage acela ar fi, zic eu, să nu trecem prea curând la euro. Poate undeva într-un viitor îndepărtat, dar nici atunci.

| andreia67 a răspuns (pentru anonim_4396):

Bulgaria a trecut obligat-fortat la "euro" de fapt la marca germana inca din 1998, aproape 20 de ani de atunci. Asta pentru cine nu stie 1 leva bulgareasca = 1 marca germana. Cursul este fix cursul in care s-a convertit marca in euro 1.95. Tara era intr-o situatie foarte proasta atunci (sub Romania), astazi mai au foarte putin sa ne depaseasca. Dar tarile din Europa Centrala care nu au euro (Polonia, Cehia si Ungaria) o duc mai bine ca cele sarace din zona euro si tot asa nu se grabesc sa intre.

| Salontanul a răspuns (pentru andreia67):

Bulgaria n-a trecut la Marca germana! Isi punea moneda sa urmeze cursul Marcii si mai nou al Euro. Se numeste consiliu monetar. In magazine si astazi se vinde in Leva si doar in unele locuri in Euro. http://www.zf.ro/......a-14581011

| andreia67 a răspuns (pentru Salontanul):

Stiu asta. Dar practic e ca si cum ar avea euro, cursul este absolut fix.

Răspuns utilizator avertizat