| Laiyla a întrebat:

Hei! Am comandat de pe ebay destule lucruri... lucruri de cativa centi dar si lucruri peste 10$. Nu am platit niciodata TVA sau orice altceva la posta. Am comandat din China, Hong Kong si din alte locuri. Cand ar trebui sa ma astept la TVA, mai exact?

Răspuns Câştigător
| Bondarel99 a răspuns:

La colete peste 10 euro se percepe tva 19%. Dar de obicei chinezii cand trimit colete peste 10 dolari trec pe colet o valoare mai mica astfel incat destinatarul sa nu mai plateasca nimic la vama. Nu toti fac asa sau nu toti isi amintesc, dar ii poti ruga ca sa fii sigur.

1 răspuns:
| relian a răspuns:

Pai din ce zic unia ce legi is prin RO ar fi daca depasesti o anume valoare, atunci platesti taxe, dara pana nu stiu exact in ce suma nu platesti nimic.Deci tu la dealde 10 dolari ai tai stai linistit ca nu platesti nimicvama sau alate taxe.Am citit pe aici ceva de 100 de dolari daca nu ma insel.Or sa apara cei care stiu siti vor raspunde ceva mai tarziu.