| Swetlly122 a întrebat:

Recent am un client pe Olx care dorește să cumpere de la mine! Eu nu am trimis niciodată prin posta, cum se procedează, in ce trebuie sa împachetez bluza? Și unde se scriu adresa și dacă ma scriu pe mine ca destinatar trebuie să îmi scriu toată adresa mea? Și trebuie eu să plătesc ceva la posta? Și ce e aia plata ramburs? Și dacă îmi iau teapa?

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Te duci la posta si spui ca vrei sa trimiti contra ramburs. Singura pierdere este costul transportului. Depinzand de distanta pentru o bluza nu poate fi mai mult de 12-15 lei. Daca nu plateste destinatarul nu poate ridica coletul. Bluza o pui intr-un plic sau si mai bine intr-o cutie de carton de la un magazin. Platesti si functie de greutate dar plicul se poate rupe. La magzinele alimentare au cutii mici de napolitane sau ciocolate. Intrebi! Apoi invelesti in hartie alba si sus in nstanga scrii adresa ta. Jos in dreapta scrii adresa destinatarului. La mandatul postal cu suma de rambursat (costul produsului + cost transport) scrii invers: tu esti destinatar si celalat expeditorul ca trebuie sa-ti trimita tie banii. La aviz scrii normal cum este si pe colet. Daca produsul costa 30 lei si te-ai inteles sa-l dai fara transport atat scrii la suma de rambursat. Daca produsul costa 30 lei si transportul n10 lei scrii 40 lei la suma de rambursat. Valoarea coletului poti sa o pui si 100 lei (ca in caz de pierdere cu atat te despagubeste posta) dar trebuie sa tii cont ca si valoarea influenteaza costul transportului.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

In ce trebuie sa împachetez bluza?
Într-un plic cu volum mare, se găsește la papetărie,
Și unde se scriu adresa și dacă ma scriu pe mine ca destinatar trebuie să îmi scriu toată adresa mea?
Îți explică la poștă ce să scrii și unde.
Și trebuie eu să plătesc ceva la posta?
Da, valoarea expedierii.
Și ce e aia plata ramburs?
El când primește coletul plătește, altfel nu îl primește.
Și dacă îmi iau teapa? Cu plata ramburs nu poți lua țeapă.
Utilizator

| Swetlly122 explică (pentru sadrian46):

Dar mie cine îmi dă banii când își ridică el coletul?

| sadrian46 a răspuns (pentru Swetlly122):

El ridică coletul de la poștă. Ca să îl ridice el achită la poștă valoarea ramburs. Primește coletul și o chitanță, din care rezultă că el a transmis către tine prin poștă valoarea ramburs.
Poșta trasmite către tine acea valoare. Ți-o aduce poștașul acasă, sau te invită la oficiul poștal ca să o primești de acolo.

| Panamax a răspuns:

Teapa iti iei doar daca nu ridica coletul, deoarece platesti de doua ori transportul.
Tu esti expeditor clientul este destinatar.
Sa nu uiti sa specifici de ramburs la ghiseul postal, iar transportul il plateste de obicei destinatarul.

Răspuns utilizator avertizat