| Cristian_M.t._1991 a întrebat:

Buna seara TPU, as vrea sa stiu, cam ce imi poate face, compania Orange, daca am un abonament neplatit la ei, care inca era in perioada contractuala(24 luni) si eu am platit doar 12, adica 1 an, si de atunci au trecut deja 2 ani? Am inteles ca daca trec 3 ani de cand ai platit ultima factura, nu mai ai nici un stres, mentionez ca nu am nimic pe numele meu, gen casa, masina etc. poate pe viitor.
Dau funda.
Astept pareri de la cei care au habar sau au trecut si ei prin chestii de genu.Multumesc

4 răspunsuri:
| TheAce a răspuns:

In cazul in care nu exista o clauza in contract care sa stipuleze ca datoria se va prescrie, risti sa fi dat in judecata. Nu exista riscuri de executare silita pentru ca nu e cazul, ei vor cere pur si simplu plata celor 12 luni + penalizari adunate in 2 ani de zile. Din punct de vedere legal, daca nu exista vreo clauza, nu ai nicio sansa de castig.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Datoria ta este vanduta unor firme de recuperari care te vor bate la cap pana vor ajunge sa te dea in judecata. In final se plica executarea silita.

| Cristian_M.t._1991 explică (pentru suntserios):

Dupa 3 ani ce mai imi ia? Zici tu ca mai are dreptu la ceva dupa 3 ani daca in anii aia nu am avut nimic pe numele meu?

| DianaDobritoiu a răspuns:

S-ar putea sa iti blocheze cartela.