| Vecina a întrebat:

HELLO! Ce alegeti dintre psihologie si drept? Ma refer din punct de vedere financiar, cat si din punct de vedere al posibilitatilor exercitarii celor 2 profesii(psiholog si avocat)?

6 răspunsuri:
| Slavian a răspuns:

Sigur ca, avocat happy

| sensesDelight a răspuns:

Eu sinceră să fiu aleg avocat. M-am gândit la ambele posibilități, ambele mă atrag. Dar avocatura pare mai practică din punct de vedere al câștigului. Și asta nu pentru că primești nu știu cât. Trebuie să muncești și în meseria asta foarte mult pentru a ajunge avocat cunoscut care să aibă propriul lui cabinet la care să vină nenumărați clienți datorită cunoașterii în țară pentru specializarea ta în domeniu.
După mine psihologia este o meserie mai ușoară, dar nu la fel de "bănoasă". Și asta pentru că în ziua de azi un psiholog nu mai este considerat o persoană care să te ajute în problemele de familie, de relație, profesionale, depresii ș. a. m. d. Majoritatea lumii fuge de psihologi pentru că din afară lumea te privește ca și cum ai fii nebun dacă mergi la asemenea consultații. Fapt care desigur, nu este adevărat, dar nimeni din ziua de azi nu mai privește și detaliile. ^_^
Anyway, dacă ai încredere în tine, subconștiință și ambiție poți deveni orice vrei tu. ^.^ E în funcție și de plăcerea și dorința ta.
Sper că te-am ajutat. Baftă!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E un "mit" se spune ca toti spihologii sau viitorii psihologi, aleg materia asta ca sa se trateze mai intai pe ei insisi si apoi pe altiilaughing
Eu as alege Stiinte Economicehee hee, dar in cazul asta Drep e si mai usor si are si materii frumoase si desigur e o meserie de viitor, avocatii se vor cauta mereu, si o meserie banoasa desigurhee hee

| denismaria92 a răspuns:

Eu as alege psihologie. dar acum depinde si de caracterul fiecaruia.

| Foxilikkkă a răspuns:

La ambele se castiga happy
De fapt in orice ai face si daca o faci cu pasiune si esti bun si chiar te implici castigi chiar foarte binewinking Ca avocat daca nu te implici si nu iti place ce faci degeaba esti avocat, nu te cauta nimeni.happy
Ca psiholog la fel, daca nu-ti place si efectiv nu ai atractii catre psiho nu faci nimic.Depinde,cel mai bine e sa te hotarasti ce-ti place, nu unde se castiga mai bine happy
Dar eu as alege psihologia tongue si asta o sa si fac big grin atata timp cat imi place, si stiu ca ma duc cu drag la munca, ma implic, ma daruiesc...banii vin! ( si asta in orice meserie, cum ziceam happy )
Multa bafta!

| Roxy_4036 a răspuns:

Drept