| VerginicăVacăGrasă a întrebat:

Hey lume, cum reationati atunci cand mergeti la un magazin cu 5 minute inainte sa inchida si le vedeti pe vanzatoare ca fac curat sa fie totul pregatit sa inchida la timp, iar ele cand va vad va arunca priviri ucigatoare cu subinteles de "sa plecati", ce faceti?

Răspuns Câştigător
| Silviullet a răspuns:

5 minute mi se par ca si cum ai jigni persoanele ce lucreaza acolo.
10 minute ar fi un timp ok, ai timp sa-ti iei si sa pleci.
Inainte sa te intrebi asta ar trebui sa te pui in locul lor.
Persoane care au sa zicem 8h de lucru, obositi, care vor sa plece acasa la timp...

| VerginicăVacăGrasă explică (pentru Silviullet):

Eu nu intru la ore asa nesimtite, eu stiu sa respect angajatii, dar sunt o gramada de nesimtiti care fac asta

| iulia0514 a răspuns (pentru Silviullet):

Hmm ele sunt plătite cu o ora cel puțin după închiderea magazinului de exemplu dacă programul e până la 22:00 ele nu pot închide casă la 21:59 deci sunt obligate sa te servească până la ora închideri

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ce diferenta este intre magazinele romanesti si cele din occident... wow, cat de departe sunteti de occident sad

Aici am ajuns 5 minute DUPA ce au inchis usa magazinului si cand m-au vazut in spatele usii inchise mi-au zambit si mi-au deschis usa, intrebandu-ma ce doresc, ca nu-i nici o graba.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Au obligatia sa te servească, daca in programul afisat la intrare, nu e mentionat ca pana la 21.45 se servesc clientii, desi au deschis pana la 22.00.

De obicei, nu aruncă priviri ucigatoare, ci atunci cand nu mai vor sa servească clientii, încuie ușa magazinului si te ignoră.

Nu i-aș numi nesimtiti pe clientii intarziati, ci pe cei care nu isi respecta programul de lucru.

| VerginicăVacăGrasă explică:

Mi se pare normal, ele curata pe jos si tu ai nesimtirea sa intri sa murdaresti

| Yuoia a răspuns:

Imi vad de cumparaturi. Daca zic ceva, le amintesc ca programul este pana la... si ca usa e deschisa pana atunci. Ca sunt obligate sa serveasca pana la ultimul client. Asa cum se duc ele la fisc, la Banca, in clipa cand se inchide usa dar au pretentia sa fie servite. Ele nu trebuie sa plece la ora inchiderii (cum fac). Cum se zice mai sus, au program si sunt platite inca o ora.

| iulia0514 a răspuns:

Îmi fac cumpărăturile liniștită! Ele sunt plătite sa ma servească!