| VerginicăVacăGrasă a întrebat:

Hey lume, sa zicem ca mergeți la alimentara cu 10 minute înainte de închidere iar una din vânzătoare da cu mopul. În momentul în care intrați vânzătoarea va arunca o privire sora cu moartea și nici măcar nu va răspunde la salut. Cealaltă va răspunde sec la salut și se arata dezgustata ca ati venit așa târziu și le faceti mizerie. Cum ati reacționa în situația asta?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Rareori vad vanzatoare care sa fie cu sexul la zi si cu chef de viata, deci m-as comporta normal, si as cumpara ce imi trebuie.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Trist dar mi s-a intamplat asta, sa intru in mijlocul zilei in magazin si vanzatoarea sa continue sa puna marfa pe raft. Desi m-am pozitionat la galantar sa ma serveasca, a ridicat privirea, m-a vazut dar a continuat sa puna marfa pe raft.
Am asteptat rabdatoare sa termine vreo 4-5 minute, dar nimic, dupa care am facut stanga imprejur si am plecat.
Am auzit in urma cu cata nesimtire si frustare bombanea ca toti care intra doar se uita si nu cumapara nimic, de la ea.
Cum puii mei sa cumperi ceva, cand esti tratat cu fundul?
In romanica este inca mentalitatea asta de rahat, clientul sa fie umil si sa roage vanzatorul sa-l serveasca, nu vice versa.
Nu-i nimic, patronii care nu-si educa vanzatorii din magazin sa fie cu bun simt si prompti ajung sa piarda clientela si in final dau faliment.

Exemplul occidentului: este ca vanzatorul sa fie cu zambetul de buze de cand intri pe usa, sa te intrebe la tot pasul cu ce te pot servi sau ajuta si daca nu cumperi nimic, dupa ce ai si probat mai multe, tot nu se supara, la fel iti multumeste ca ai intrat in magazinul lor.

| dullcat a răspuns:

Angajeaza-te intr-un magazin sa vezi si tu cum e, apoi pune intrebari din astea.

| LordCristobal a răspuns:

Din moment ce nu te injura si nu se iau aiurea de tine nu prea ai ce sa faci doar la o privire urata.
Sincer, le-as face cu ochiul.

| blackann a răspuns:

Bro, n-am putut sa ma concentrez la situatie...din cauza dramei violettei...wow

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi-ar pieri tot cheful sa mai cumpăr de acolo. Mai bine merg la un non-stop.

| Dandinelle a răspuns:

Mi-aș face cumpărăturile în alea 10 minute astfel încât să ajung la casa înainte de fix.