| sirena_8750 a întrebat:

Hey! M-am angajat de curand si mi s-a spus ca trebuie sa-mi fac un cont bancar in care ei sa-mi depuna banii.Intrrebarea mea:la care banca ar fi mai accesibil sa mi fac un card bancar? Am 18 ani, inca eleva de liceu. Ce acte imi trebuiesc si inca o intrebare:daca e sa mi economisesc o suma de bani, o pot depune pe card, fara sa existe riscul sa raman fara ei? Multumesc.

Răspuns Câştigător
| andreea3216 a răspuns:

De regula ar fi bine sa iti faci un card de credit la o banca care are o retea insemnata de sucursale si bancomate.
Ai nevoie pentru un card doar actul tau de identitate, te duci la banca aleasa, completezi un formular si in cateva zile o sa poti sa ridici cardul.
Da, daca alegi sa faci economii poti sa le depui in contul de card si nu o sa ti le ia nimeni atata timp cat ai grija de card ca sa nu-ti fie furat.
Insa, pentru economii cel mai bine este sa iti deschizi un cont de economii/depozit bancar
Mult succes.

6 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

*Fa-ti un card de debit( pentru salariu) la Banca Transilvania( nu percep comisioane la depunere/retragere ci doar la interogare sold) --- banca iti va da si contul bancar pe care trebuie sa-l comunici angajatorului pentru a-ti varsa salariul pentru ca, apoi, tu sa-l poti ridica folosind cardul la un bancomat al bancii respective.
*Iti trebuie doar cartea de identitate
* pentru a economisii. fie iti lasi salariul pe card in care caz primesti o dobanda mica, fie iti retragi salariul de pe card si-ti faci un depozit pe termen( 1- 3 - luni, cat doresti ) in care caz dobanda este mai mare. Numai bine!

| tiriboxi a răspuns:

Buna sirena am observat ca cei care au raspuns inaintea mea laudau serviciile bancii la care sint clienti raspunsul meu pentru tine este urmatorul; pentru serviciile tale cine le lauda patronul care te-a angajat de curind sau persoanele care tu le ajuti de fiecare data cind au nevoie si i-ti ramin recunoscatoare daca vrei pot sa te ajut fixind o intilnire in cursul saptaminii viitoare in Bucuresti in zona centrala Piata Victoriei pentru mai multe detalii contact tiriboxi@gmail.com sau tel 0765948501

| bolunducu a răspuns:

Eu am la Transilvania. Comision 0 la extragere din ATM iar cand iti faci cardul mergi doar cu buletinul si completezi pe loc ceva. Am primit un card Visa ( electron ). L-am folosit si in tari straine. Succeswinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La bcr e un program special pentru tineri bcr junior i zice, iti da cardul repede lsi ai comosion 0; bcr e o banca serioasa asa ca n-ai cum sa te trezesti cu contul gol

| Onutsu a răspuns:

Eu am la Pireus, primesti cardul foarte repede(2-3 zile lucratoare).Eu sunt foarte multumit, pot platii pe internet, cumpara, este foarte util.Succes tongue

| raducumatei a răspuns:

Cea mai avantajoasa oferta o au cei de la Banca Transilvania.Ei au comisioanele cele mai mici, poti si sa-ti vizualizezi contul prin Internet Banking cu numai 1 leu pe luna.Pentru contul deschis la ei cu 10 lei, primesti 2 carduri(Visa si Mastercard).Au bacomate cam peste tot, deci te sfatuiesc sa faci la ei.