| ionutz2240 a întrebat:

sunt angajat cu contract cu perioada determinata. Ce se întâmplă dacă după ceva timp nu mă mai duc, îmi poate face ei ceva?

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca se desface contractul de comun acord, atunci nu se va intampla nimic.
Daca-ti dai demisia pentru un motiv intemeiat (dovedesti o vina a angajatorului), atunci poti char sa actionezi in instanta pentru eventuale despagubiri.
Daca-ti dai demisia unilateral sau pur si simplu nu te prezinti la lucru, eventual esti dat afara disciplinar, atunci angajatorul poate pune si pretentii de despagubire pentru pierderile cauzate de plecarea ta inainte de expirarea contractului.

| ionutz2240 explică (pentru Bula):

Sunt angajat pe 3 luni la Hornbach full time se poate încheia contractul înainte de termen?

| Bula a răspuns (pentru ionutz2240):

Daca desfaci contractul de comun acord cu angajatorul sau unilateral, pe motive foarte intemeiate si argumentate.
In caz contrar risti sa ai consecinte materiale serioase, daca angajatorul pune pretentii impotriva ta.

Te sfatuiesc sa vorbesti cu sefii tai ierarhici, sa desfaceti contractul de comun acord.

| sierra1 a răspuns:

Perioada aia determinată va avea ajunge la termen mai devreme

| dannyel86 a răspuns:

Se poate desface contractul de munca anticipat, daca nu iti indeplinesti indatoririle de serviciu. Adica nu vei mai avea calittea de salariat la ei si vei ramane fara loc de munca inainte de expirarea contractului pe perioada determinata.