| vallydboy a întrebat:

Vreau sa achizitionez o casă.
Casă costă 70.000€. Și eu dispun numai de jumatate din suma. Proprietara mi-a propus ca e dispusă să o dea și in rate adică sa-i dau jumatate din bani și să facem actele la notar. Proprietara vinde casa pentru ca are o datorie de 30.000€. La bancă, mi-a zis ca banii i-a imprumutat cu credit ipotecar de nevoi personale. O persoana amabilă care este in tema și știe fiecare pas care trebuie urmat la notariat și nu numai pentru achizitionarea casei. Eu sunt dispus sa o cumpar.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ipoteca este pe casa respectiva atunci este bine sa fie radiata inainte de a cumpara, altfel ar putea fi o problema.
La notar este simplu:
-Vanzatorul merge si solicita ca notarul sa ceara extrasul CF pentru autentificare si el merge la compartimentul de impozite si taxe pentru a obtine certificatul de atestare fiscala.
-La data stabilita de notar se prezinta ambele parti (vanzator si cumparator) la notar, cu actele de identitate iar vanzatorul si cu actul de proprietate al casei si notarul prezinta situatia casei si partile explica intelegerea lor, apoi notarul redacteaza contractul de vanzare-cumparare, il citeste partilor si daca acestea sunt de acord notarul il autentifica si partile il semneaza. Cumparatorul va plati onorariul notarial, TVA la acesta si taxa pentru intabularea dreptului de proprietate in CF. Notarul elibereaza partilor cate un duplicat al originalului, trimite un duplicat la CF.
Daca este cazul vanzatorul trebuie sa plateasca si impozitul pe transferul dreptului de proprietate.

| vallydboy explică (pentru Ioandelasal):

Dece trebuie ca cumparatorul sa suporte cheltuielele?

| Ioandelasal a răspuns (pentru vallydboy):

Nu trebuie neaparat, partile pot sa se inteleaga si altfel, dar, de regula, asa se intampla cum ti-am spus.

| sierra1 a răspuns:

Mai bine fă un imprumut "prima casă" și devii proprietar pe casă ACUM nu după ce plătești femeii totul

| vallydboy explică (pentru sierra1):

Dece să platesc? Dobanzi si comisioane dacă femeia a zis ca ma poate astepta maxim 2 ani sa i dau diferenta de bani /și ieram curios de toti pasi si care sunt riscurile, să inchei un contract de vanzare cumparare la notor pe jumatatea de suma pe care eu ofer eu

| sierra1 a răspuns (pentru vallydboy):

Dece să platesc? Dobanzi si comisioane (5% pe suma imprumutată e mai mult decât de bun simț - dar tu faci ce și cum vrei)

PS - ce clauze introduci tu sau ea dacă peste 2 ani ești insolvabil sau una din părți retractează? Să fii proprietar peste doi ani nu e o soluție