| OdyyyN a întrebat:

In cazul achiziționării unui produs de la o persoană fizică, care prin documente dovedește ca produsul este în garanție, există posibilitatea de a transfera garanția către o altă persoană.? Sau chiar si daca produsul este oferit cadou.
Se poate face un document prin care să se dovedească cum ca noul proprietar al bunului poate să beneficieze de garanție?

2 răspunsuri:
| Cyclades a răspuns:

Nu ai nevoie de niciun document(cu exceptia certificatului de garantie, ambalajul si produsul in sine). Atat.

| sweetdann a răspuns:

Depinde de produs! daca este ceva de valoare mai mare(gen laptop, telefoane de ultima generatie) si ai nevoie ulterior de servicii de service, trebuie sa atesti ca esti noul proprietar legal! degeaba ai ambalajul, certificatul de garantie si produsul daca pe ele scriu datele primului proprietar! In cazul acesta va trebuie un document notarial (sau de vanzare/cumparare- gen cele pentru masini dar sa aiba specificatii pentru produs, nu auto) semnate si complectate de ambele parti, in dublu exemplar! astfel dobandesti dreptul in folosinta si de proprietar in care ti se plaseaza tot ce apartine de produsul in sine!