| Psycho777 a întrebat:

Daca eu am cumparat un produs de la persoana X si acesta s-a defectat si trebuie trimis in garantie, fiind valabila doar garantia comerciala, ce acte trebuie eu sa trimit/scanez ca sa demonstrez ca produsul este luat de la firma respectiva? De asemenea, ar exista vreo problema in faptul ca eu am cumparat produsul intre timp de la alta persoana? Din cate am inteles ar trebui doar copie factura si certificat de garantie?

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Doar copie factura si certificat de garantie?
Da, exact asta.

| Psycho777 explică (pentru sadrian46):

Doar atat? Nu conteaza faptul ca persoana X mi-a vândut mie mai apoi produsul respectiv?

| mihai69 a răspuns (pentru Psycho777):

E irelevant cui a dat produsul cel care l-a cumpărat. Putea să fi fost un cadou - asta înseamnă că nu poate beneficia de garanție?

| Psycho777 explică (pentru mihai69):

Eu intrebam deoarece certificatul de garantie e pe alt nume, nu pe al meu. Si aici vorbesc de garantie comerciala (cea de 36 de luni in caz de defectare, nu cea de conformitate de 2 ani)

| Iote a răspuns:

Factura si certificat de garantie. Desigur, sa se vada antetul cu numele firmei si data cumpararii.

| Psycho777 explică (pentru Iote):

Ok. Si daca pe certificat e numele posesorului de dinaintea mea, ramane valabila garantia? Adica contractul e facut intre firma si el, nu intre firma si mine

| Iote a răspuns (pentru Psycho777):

Da, ramane valabila. Garantia este a produsului nu a cumparatorului. Cu conditia sa nu se fi umblat la produs (desfacut de amatori, lovituri, etc).