| ali_8949 a întrebat:

In functie de ce factori sunt produsi sau retrasi banii de pe piata?

De unde stie banca nationala cati bani sa puna sau sa retraga din circulatie. In functie de economia tarii (aurul tarii s. a.) sau in functie de ce se produce in tara asta prin munca. Sau altfel. Sper ca se intelege ce vreau sa intreb. Astept un raspuns detaliat.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Totalul masei monetare, din care face parte si moneda efectiva, pe langa alte valori, la un moment dat trebuie sa acopere totalul produselor si serviciilor din acel moment(PIB). Banca Nationala se orienteaza dupa statistica productiei si serviciilor, celelalte active care fac partea din masa monetara si viteza de circulatie a banilor pentru a stabili cata moneda efectiva sa puna ori sa retraga din circulatie. Numai bine!

| a1doru a răspuns:

Ioaneee! numai 'moneda'[in circulatie si in rezerva bancii centrale] formeaza masa monetara! bancile national tiparesc mereu moneda pentru ca tot timpul sunt scoase din circulatie bilete uzate. volumul masei monetare in circulatie depinde de cat pune banca centrala pe piata, in functie de politica dusa si de cererea existenta, dar este foarte atent supravegheata pentru ca o masa mare pe piata duce la cresterea inflatiei.in sfarsit, nu mai continui ca mi-ar lua o ora ca sa-ti esplic ce si cum e cu finantele...