| DanaQ a întrebat:

Intrebare ref. la o camanda pe E-BAY: Am comandat in noiembrie anul trecut un produs cu valoare mica (pana in 6$) pe e-bay. Pentru ca era deja 27dec. i-am scris seller-ului ca nu am primit produsul si ca vreau banii inapoi. In 2 zile mi-a returnat banii. Astazi, la mai bine de 3saptamani de la refund, am primit aviz postal pentru un colet extern. Presupun ca este vorba de acel colet. Intrebarea mea este: cum se procedeaza in acest caz sa platesc din nou produsul? nu am experienta cu ebay-ul. A trecut cineva printr-o experienta similara? merci.

4 răspunsuri:
| pisicutzamik a răspuns:

Buna,daca mai vrei produsul te duci la posta si il ridici, platesti si gata, nu ai cum sa nu platesti ca nu iti da coletul!

| pisicutzamik a răspuns (pentru pisicutzamik):

Scuze am uitat sa-ti raspund la intrebare, daca nu mai vrei coletul, nu il mai lua cei de la posta il va returna

| bk06 a răspuns:

Mi s-a intamplat de multe ori si mie. Ideea e ca eu cred ca s-a pierdut pe drum. deci, tu cand mergi la posta il ridici si nu dai nici un ban + iti raman banii de pe produs. in niciun caz sa nu le spui ca ai primit produsul pentru ca iti vor cere banii.

| DanaQ explică (pentru bk06):

Aseara i-am trimis mesaj seller-ului sa-i zic ca a ajuns produsul dar ca inca nu l-am ridicat si mi-a zis sa iau coletul si sa-i trimit plata din nou. happy M-am gandit ca n-ar fi corect sa nu-i platesc, mai ales ca el mi-a dat refund imediat, fara comentarii. Si, in plus, e o suma mica. Acum problema mea este ca nu stiu cum se procedeaza cu PayPal-ul cand vrei sa trimiti o suma cuiva. Intru la "Send Money"? trec adresa lui de mail si suma? daca da, oare voi plati si vreo taxa de transfer a banilor? ar fi culmea... happy merci.