| brett a întrebat:

La un site de vanzari/cumparari imi cere aceste lucruri : cum fac sa le indeplinesc, ca nu prea imi dau seama...cum sa semnez si unde merg sa scanez C.I?

Intrucat serviciul de "Utilizator verificat" presupune faptul ca datele personale, din cont, au fost verificate si confirmate de catre noi, este necesar sa ne trimiteti o copie scanata a Cartii de Identitate, la adresa de e-mail suport@okazii.ro.
De asemenea, pentru a respecta legislatia in vigoare, in ceea ce priveste procesarea datelor cu caracter personal, este necesar sa semnati si sa atasati si documentul din attachment.
In momentul in care vom confirma datele personale din contul dumneavoastra, vom activa statutul de "Utilizator verificat", pentru contul dumneavoastra.

9 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

"Atunci când accesaţi site-urile băncilor sau pe cele ale magazinelor online, verificaţi că adresa de Internet începe cu „https" şi că în stânga adresei de Internet navigatorul arată imaginea unui lacăt. Acest lucru arată că pagina deţine un certificat de securitate digital care confirmă că site-ul aparţine de entitatea pe care o reprezintă. Dacă doriţi să aflaţi mai multe despre certificatul digital, puteţi da un dublu-click pe lacătul din bara browserului. Dacă nu observaţi simbolul lacătului în bara de navigare, nu introduceţi în respectiva pagină date personale sau financiare."( sursa :http://www.descopera.ro/......lectronic)

suntserios
| suntserios a răspuns:

Faci o copie dupa CI, o semnezi si pe urma o scanezi si o trimiti, daca nu ai scaner poti sa ii faci o poza

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Printează documentul. Semnează-l unde ai loc de semnat. Ia-l cu tine alături de CI.
Mergi la un centru de scanare. Scanează ambele documente. Când ajungi acasă, şterge într-un program de prelucrare CNP-ul. Salvează.
Ataşează documentele. Trimite-le.

| R0VER a răspuns:

Total gresit, nu face asta! Adica sa le trimitzi copia de pe cartea de identitate! Special, ca sa pot sa-ti raspund la aceasta intrebare, am deschis azi cont pe okazii.ro (asa reiese din intrebarea ta, ca site-ul ar fi okazii.ro).
Ceea ce am constat, e ca pentru activare cont, ocazii.ro NU CERE COPIE C.I. (in care bineinteles ca le trimiti inclusiv CNP, adresa, tot) ci DOAR NUMAR DE MOBIL pe care iti trimite mesaj cu codul de confirmare (ca numarul de telefon e al tau si nu al altcuiva). Atat!
Daca ti s-a cerut copie nu pentru altceva, CI DOAR PT ACTIVARE CONT, ma indoiesc; am cunostinte solide in IT, si ma intreb daca nu cumva e ceva putred la mijoc.
Poate iti vor fi utile si articolele despre furtul de date personale, de pe http://goo.gl/jSXzwP

| brett explică (pentru R0VER):

Am cont de mult timp, dar acum nu imi mai permit sa pun nimic in vanzare daca nu devin vanzator autentificat, ramanand doar cu ce era dinainte sa bage aceasta optiune. cand am facut eu contul era 3 euro inregistrarea. oricum in seara asta le-am trimis mail cu intrebari despre aceasta situatie. ia sa incerci sa pui ceva in vanzare sa vedem daca poti. ma poti contacta si la id:boogie_boogie2001 sau mail la fel ca sa imi spui rezultatul

| R0VER a răspuns (pentru brett):

Da, am intrat pe cumparare si la fel: si nu cer copie CI si restul, cum ti'au cerut tie

| brett explică (pentru R0VER):

Mi-au trimis un raspuns evaziv, dar mi-au cerut de data asta sa pun un atachament dupa un extras de cont din ianuarie. ei cer niste litere si cifre de acolo, dar la banca de am eu cont in extras nu apare asa ceva, decat litere fara cifre. atunci au spus sa trimit copii dupa CI, ca sa fiu utilizator autentificat...o sa le trimit copie dupa extrasul de cont. sper sa nu se poata face prostii

| R0VER a răspuns (pentru brett):

Daca nu ai linux, se impune sa faci o scanare de rootkit pe pc. nu miroase a bine ce ai acolo: in nici un caz nu le trimite extrasul.
inca o data: okazii nu lucreaza in modul expus de tine, sau mai bine zis in modul cerut de "ei". sunt rezervat sa ma exprim, dar se pare ca ori ai un trojan ce-ti colecteaza si trimite datele pe alta statie de lucru (cauta documentatii pentru ca sa vezi despre ce date e vorba) printr-un cookie persistent sau vreo alta metoda (ma depaseste aici cu metodele) ori asa cum am zis e un rootkit (aplicatie ascunsa, instalata fara acordul - stirea utilizatorului, ce indeplineste in mare cam aceleasi functii ca un trojan).
deci pune mana pe telefon, si suna-i personal pe cei de la olazii, vorbeste cu cineva care'i abilitat sa-ti dea raspunsuri corecte si vei intelege ce se intampla. (nu uita ca okazii nu e institutie juridica, ci e la urma urmei un site).
las loc de eroare. exista intotdeuna personal mai bine calificat si mai experienta ca noi, dar poate fi si corect ce am spus - iar in acest caz daca OS e compromis prin DoS (http://ow.ly/tEZbi), reinstalare windows probabil ca-i cea mai buna solutie. (uneori insa atacatorul revine pe aceeasi masina chiar si pe sistemul de operare nou instalat - fiind acelasi IP.)

| brett explică (pentru R0VER):

O sa-i sun. asa este cel mai bine