| notyourprob a întrebat:

Lucrează cineva la 15 ani? Daca da,in ce magazine sau dacă cunoașteți. Sunt din Bacau sa fiu mai specifica, chiar m-ar ajuta mai mult dacă știți din orașul acesta. Am tot căutat ceva sa lucrez vara asta dar nu angajează nimeni pe cineva cu 15 ani și nu știu cum să mai caut! Menționez că am terminat clasa a 9a, sunt deja eleva de a 10a, doar că am fost dată mai devreme la școală din motive personale. Va rog sa mă ajutați!

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Magazinele nu angajeaza sub 16 ani!
Iar la 15 ani te poti angaja la sere de flori, gradini de furcte si legume, strans gunoiul prin parcuri samd.

| cehos69 a răspuns:

Imprumut cu camata, dai 100 la familie, rude, prieteni, oricine si iei 150-200 merge treaba si la varsta ta parfum

| Bazzed a răspuns:

TITLUL II - Contractul individual de muncă
CAPITOLUL 1 - Încheierea contractului individual de muncă
Art. 13. [capacitatea juridică a salariatului]
(1) Persoana fizică dobândeşte capacitate de muncă la împlinirea vârstei de 16 ani.
(2) Persoana fizică poate încheia un contract de muncă în calitate de salariat şi la împlinirea vârstei de 15 ani, cu acordul părinţilor sau al reprezentanţilor legali, pentru activităţi potrivite cu dezvoltarea fizică, aptitudinile şi cunoştinţele sale, dacă astfel nu îi sunt periclitate sănătatea, dezvoltarea şi pregătirea profesională.
(3) Încadrarea în muncă a persoanelor sub vârsta de 15 ani este interzisă

VEZI (1) ȘI (3)

| Bazzed a răspuns (pentru Bazzed):

*1 și 3 dacă nu are cine se prezenta cu tine și cine sa facă hârțogăraia
Altfel, go for it

| Bazzed a răspuns (pentru Bazzed):

Recomand sa citești codul muncii pentru posibile abuzuri, idk

| ddvsg a răspuns:

Îți ofer eu 700 lei, trebuie sa ai laptop și să știi să îl folosești. Program 8 ore, programul ți l faci cum vrei tu și muncești de acasa