| DeaAndreea28fluture a întrebat:

Ma poate ajuta si pe mine cineva cu un raspuns cat de cat ok!? Doresc sa ajut pe cineva cu niste bani si vreau sa imi iau un credit din banca pe numele meu,insa ca sa am siguranta ca persoana respectiva va plati ea, merg sa fac la notar o foaie.Imi puteti spune va rog daca foaia aia conteaza in cazul in care ea nu plateste creditul?! Adica imi garanteaza ceva sau nu foaia aia?!

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ce "foaie" vrei sa faci sau ce intelegi tu prin "foaie".
S-ar putea face un contract de imprumut dar acesta nu-ti garanteaza restituirea imprumutului de catre acea persoana.
O garantie a restituirii imprumutului ar fi ipoteca asupra unor bunuri imobiliare (constructie si/sau teren) proprietatea persoanei respective, ca sa ai ce vinde daca nu-ti restituie imprumutul.

| alessia5158 a răspuns:

Aoleuuu!---credit la banca faci numai pentru a-ti ajuta parinti, frati sau copii. Pentru altii, iti asumi un risc care-ti poate periclita siguranta financiara.
Nu te lega la cap daca nu te doare!

| KodrutZ a răspuns:

NU doresti sa ajuti pe nimeni cu bani, in special facand credit. Ori ii dai niste bani si uiti de ei, ori NU. Foaia de care zici tu e fix cum zici, o foaie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Proasta miscare, foaia aia nu garanteaza nimic, daca el nu plateste tot tu intri la belea.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Nu este o idee buna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Niciun notar nu -ti poate elibera un act care sa-ti dea aceasta garantie.Sunt de aceeasi parete cu KodrutZ, nu ar trebui sa-ti pui pielea-n bat pentru nimeni.Nu stii ce-ti aduce ziua de maine.

| NightcoreMusic a răspuns:

Proasta idee, Eu asa ceva as face doar pentru parinti sau copii, cand o sa-i am
NU TE SFATUIESC

| Ady00000 a răspuns:

Cat sa fii de prost sa faci asta, cat?
Scuze!