| SERIALS a întrebat:

De 3 ani tot ma gandeam sa imi schimb viata, sa merg la studii intr-un alt oras mare in Italia. Faza e ca locuiesc intr-un orasel italian de vreo 4 ani dar tot ma simt naspa si trist ca nu fac ceea ce vreau eu de fapt sa fac. Am avut vise, am lucrat pe unde se apuca si am adunat ceva bani. Dar de fapt visam sa plec la Roma, Milano sau Venezia sa fac universitate, am nivelul b2 de italiana. Faza e ca facand joburi necalificate am inteles ca am pierdut timpul, in schimb sa progresez am regresat, eu vreau sa fiu o persoana fericita, sa incerc sa fac ceva in viata asta, e trist si depresiv faptul ca am pierdut timp dar macar am facut bani, plus mai exista si o dependenta de telefon, m-a facut sa pierd timp mult stand degeaba si visand la o viata mai buna dar nefacand nimic.
Acum imi este greau sa decid ce sa fac, dar vreau schimbari radicale care sa-mi aduca fericire, sa-mi imbunatatesc comunicarea, sa citesc mai mult, sa-mi fac prieteni noi, sa fiu mai sociabil si sa nu fiu introvert, sa invat mult si sa progresez facand video, foto ca sa-mi gasesc un job bine platit.

Vreau sa apelez la ajutorul vostru ca sa va puneti in pielea mea si sa ma ajutati cu sfaturi.
Cum sa scapi de teama de schimbari (un exemplu: de a te muta intr-o metropola)? Cum sa progresez si sa reusesc sa fac multe chestii pe zi? Cum sa imbunatatesc calitatea vietii? Cum sa economisesc pe studii? Cum sa imi fac prieteni? Cum sa fac cunostinte in domeniul in care as vrea sa lucrez?

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Vreo 6-7 intrebări intr-o postare...

la una eu zic: fă școală (utilă și serioasă) in țară și te intorci școlit

| Frank51 a răspuns:

Întrebările au 2 feluri de răspuns, cele simple pe care le primești la prima instanță, și cele complexe care țin de mulți factori, prea mulți ca să primești un sfat de luat în seamă.

De obicei când o persoană realizează care îi este scopul și visul, își schimbă automat mentalitatea și trage spre acel scop. Faptul că tu cauți alte mijloace denotă că încă nu ai puterea necesară schimbării, iar sfatul meu de bază este să te hotărăști la un scop apoi să aloci timp și resurse spre îndeplinirea lui, nu există scurtături, durează.

| SERIALS explică (pentru Frank51):

Multumesc mult, nu sunt decis deseori, dar vreau schimbari, sa fac ceva in viata, nu mai vreau sa ma plang si sa astept momentul potrivit fara sa mai fac nimic, e timpul sa actionez.

| Frank51 a răspuns (pentru SERIALS):

Nu ți-ai găsit încă motivația.

Nu e problemă, poți fi fericit și fără să ai o carieră, și fără să ai o casă, și fără să ai un partener de viață, totul ține de mindset.

Ideea, din nou, este că trebuie să decizi ce vrei de la viață. Toți suntem trecători și nu însemnăm nimic pentru univers sau pentru alți oameni, contează doar să faci ce vrei să faci. happy

| slayer09 a răspuns:

In primul rand straduieste-te sa vezi oameni ca pe niste fiinte extraordinare si minunate, in al doilea rand nu te mai gandi la tine, nu te mai gandi ce nu poti sau ce poti, nu mai pierde timpul cu ganditul, vrei sa faci ceva, fa-ti un plan si du-te, daca nu merge, nu te gandi ca nu a mers si sa cazi in depresie, ci incearca altceva. Nu sta la discutii cu gandurile care zic ca nu poti, ca esti nu stiu cum, ca nu te descurci, nu te mai gandi ca nu esti bun, si ca nu reusesti, cand vin gandurile astea nu le baga in seama, si cu timpul ai sa vezi ca nu o sa te mai derajeze gandurile astea si o sa fie mult mai bine. Pune-ti vointa inainte, fii mai "dintr-o bucata", nu te lasa dus de ganduri si sentimente de neputinta. Iubeste, iarta si accepta orice se intampla in viata ta, si mergi inainte.

| KR0N5TADT a răspuns:

Bă, eu cred că nu prea ai toți biscuiții în pachet. Tu crezi că aici te știe lumea de când aveai 2 luni și poate să îți dea sfaturi folositoare?
Gata, ho, acum știm toți că ești în "Italea".
Până una-alta, fă-ți un control la bibilică, că ai mare nevoie!
laughing

| calinm2019 a răspuns:

6 solamente un diverso con la testa di zucca.
Hai fallito in tutto.
Poverino!
Ma vai a lavorare lazzarone!