Întrebare recomandată | scp3008 a întrebat:

O sa mai creasca dobanzile la depozitele la termen in perioada imediat urmatoare in cateva saptamani sau luni etc?

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu! La depozite nu va creste, dar va creste mult la imprumuturile bancare.

| mihai69 a răspuns:

Posibil. Dar nu va fi mai mare decât rata inflației. Deci în principiu, PIERZI bani.

| RxTx a răspuns:

Este cea mai mare prostie sa pui banii la banca si sa nu ii investești in afacere

Dobânzile sunt mai mici de cat inflația

Dobânzile nu acoperă inflația

Acum ei ar fi trebuit sa iti ofere 30% doar pe anul acesta in plus fata de cati bani ai pus tu la banca asa mica graris doar ca sa acopere inflația

| scp3008 explică (pentru RxTx):

Si in ce afacere poti investi daca te suma pe care vrei sa o depui e de numa cateva mii sau zeci de mii de lei. Exemplu acum vreau sa depun 10.000 lei ca oricum nu am ce face cu ei. Daca tin la depozit peste 1 an o sa primesc 425lei net in plus.

| scp3008 explică (pentru RxTx):

Nu deschizi tu o afacere cu exemplu 10.000 lei nici cu 50k lei. + e nevoie de cunostinte in domeniu si investitii continu
Singura alternativa e sa cumperi aur si chestii cand is la pret redus si sa le vinzi ulterior cand li creste valoarea dar cu dobanzile nu ajungi departe nici cu as ceva
Inflatia de care vb tu e altceva, te referi cu banii respectivi azi pot cumpara mai mult decat maine. Dar de la banca tot o sa iau suma precizata in contract. Si decat sa tin banii numa incat sa se umple de praf mai bine investesc asa

| RxTx a răspuns (pentru scp3008):

Din cauza acestui pesimism unii nu ajung sa faca nimic in viata iar altii cu nimic ajung sa facă multe

Poți sa faci felicitări origami sale dai la firmele de organizare evenimente nunti invitați de nunta origami 3d

Poti sa faci afacerea asta fitosica.ro

Poti să mergi sa te cunoști cu diverși artiști plastici prin târguri si expoziții sa cumperi lucruri interesante sa iti faci un site si sa le vinzi on-line

Poti sa faci o colaborare cu programatori sa faci un site sa bagi bani in promovare si tu sa castigi doar din intermediere.

Poti sa iti faci o firma serioasa de plasare forța demuncâ o agentie de forta de munca
Tu angajezi oamenii de care clientii su nevoie pe firma ta si ii trimiti la minca in diverse locatii.
Tu nu ai nici un fel de responsabilitate.
Tu doar atat pui in legătură pe cei ce au nevoie urgenta de un inginer. Salahor meșter si 30 de meseriași
Tu ii angajezi pe firma ta si dai factura clientului respectiv
Și Trimiți oamenii sa munceasca acolo

Si le iei pentru fiecare zi in care tu ii tii angajați pe firma ta 20% din bani
Agentie plasare forță de muncă

De exemplu iei un inginer si il pui sa monteze alarme si el iti aduce profit 500 lei/zi
Am spus profit

Sunt multe lucruri interesante
De exemplu poti sa faci service care se ocupe doar cu diagnoza auto pe partea de electrica si nimic altceva

Poti sa cumperi o masina de pus miere de albine in pliculete

Poti sa cumperi o masina de ambalat zahar cafea piper tamaie granulate in pliculete

Poto sa iti cumperi o masina ce fabrica pet-uri sticle si bidoane de plastic

Poti sa cumperi o masina de bazat gunoaie sricle de plastic sau presa pentru baxarea cartoanelor

Poți sa cumperi absolut tot ce iti trebuie ca sa deschizi un atelier de fabricat termopane geamuri uși ferestre

Poți doar sa ii investești in promovarea unui artist plastic care omul este bazat pe meseria lui face lucruri minunate sculptura gravura pictura restaurare de icoane... Iar tu sa castigi doar din faptul ca ii găsești clienti.

https://youtu.be/p1ZvFy-auYE

| scp3008 explică (pentru RxTx):

Nu deschizi firma de plasare forta de munca cu 10k lei, sau service auto lol, poate nici cu 100.000 lei.
Faza de a cumpara obiecte de valoare si ulterior sa le revinzi online -e realista dar totusi ai nevoie de cunostinte, si de mai multe. La fel faza cu a investi in publicitate la vreun site. - Daca siteul da faliment si u pierzi toata investitia? La fel cum criptomonedele au falimentat multi in perioada asta, chiar ma gandeam la o vreme sa investesc in ele dar cum nu ma prea stiam nu m-am bagat si bine am facut ca de nu acum eram jale

Daca esti doar un tip plictisit care nu are cunostinte in nimic, doar ai pusi la "sosete" sume mai mari de bani - decat sa investesti in lucruri riscante, nu mai bine ii ti la banca unde desi iti da putin -e tot mai bine decat nimic?

| RxTx a răspuns (pentru scp3008):

Pesimistule
Mama a deschis firma cu marfa de 400 euro si a crescut 2 copii din profit

Pesimistule
Si a avut magazin si a tot prosperat timp de 20 de ani

Asa ca nu trebuie sa mai fii asa pesimist