| ALEXICAmarketing a întrebat:

Oare o sa avem recesiune in toamna? Cum va protejati capitalul?

14 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Eu folosesc prezervative peste sacul cu bani este cel mai sigur asa.
Din pacate banii nu fac pui...
Nu are rost sa te ingrijorezi am trect noi prin recesiune.

| ALEXICAmarketing explică (pentru Simpatic):

Eu incerc sa gasesc o solutie.La ultima criza am avut o deprecire a leului de 40% iar actiunile de bursa au scazut si 90%.
Toata economia o sa fie afectata.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Sintem in cadere libera si tu intrebi de recesiune in toamna? Global s-ar putea sa mai avem o explozie crypto in anul urmator. F*&k me daca pot da vreo estimare cu o data anume, dar cam asa se misca piata.

| ALEXICAmarketing explică (pentru GabiDumitrescu):

Deja bitcoin are +100% din iarna dar nu reprezinta decat o bula.Nu foloseste la nimic aceasta inventie numita bitcoin.
Sunt deja firme cotate la bursa care au chiar pierderi pe T1.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru ALEXICAmarketing):

Sint cel putin vreo trei duzine de criptomonede relevante...

| ALEXICAmarketing explică (pentru GabiDumitrescu):

Eu nu cred in asa ceva.Sunt doar o bula. Poate o sa reziste 1-2, restul o sa pape capitalul celor care speculează. Mereu o sa fie bule.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru ALEXICAmarketing):

Daca e sa fie recesiune, cel mai sigur mi se pare sa cumperi aur sau teren agricol. Nu as paria pe euro. Ce e drept la nivel global mai multe piete sunt in scadere (smartphones, auto, samd) deci recesiune o sa cam fie. Buba e ce se intampla la noi local...

| ALEXICAmarketing explică (pentru GabiDumitrescu):

La agricultura nu ma bag, nu investesc in ceva care nu produce (speculativ). Aurul este doar specula nu investitie.
Sunt sigur ca leul se va deprecia.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru ALEXICAmarketing):

Da, leul se va deprecia in continuare, insa cel mai probabil va continua bnr-ul sa frineze inflatia si sa f*&a exportatorii. Terenul agricol e o resursa finita care se reduce in timp datorita schimbarilor climatice. Mi se pare o investitie de viitor.

| ALEXICAmarketing explică (pentru GabiDumitrescu):

Dar ca sa intri in business-ul cu teren agricol iti trebuie ceva capital totusi.Care este suma minima? Ce profit se poate obtine din arenda?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru ALEXICAmarketing):

Pai poti sa iti cumperi si 10 metri patrati daca de atit ai bani. Arenda se preconizeaza sa devina mult mai profitabila in viitor, dar nici acum nu e de ignorat. Depinde mult de zona, teren, cine ce cum cultiva. Din ce am auzit pe aici, la 1 ha iei vreo 600 RON si ceva gen 1-2-3 saci de griu/ce se mai cultiva. De cumparat inca ar trebui sa mai gasesti cu 1-1500 EUR hectarul sau pe acolo, depinde de zona.

| teajutcumpot a răspuns:

Salut, nu cred ca vom avea o recesiune anul acesta. Incearca sa cumperi valuta.

| ALEXICAmarketing explică (pentru teajutcumpot):

Avem peste 50% sanse de recesiune, la anul sigur incepe recesiunea.
O sa cumpar euro de 30% din capital si o sa ii investesc intr-un fond mutual de obligatiuni.

| teajutcumpot a răspuns (pentru ALEXICAmarketing):

Salut, anul trecut eram 100% ca pana la sfarsitul anului vom intra in recesiune, ma pregateam sa cumpar un apartament cand va incepe recesiunea.

Iata ca suntem in Mai, recesiunea nu a inceput, ba mai mult, multe tari Europene inregistreaza crestere economica.

Prin urmare, este posibil sa avem recesiune anul viitor dar nu cred ca este 100% sigur.

Cred ca fondul mutual de obligatiuni este o idee buna, trebuie sa vezi la ce categorie de risc vrei sa investesti.

Daca ai capital considerabil poti cauta business-uri in care sa investesti (start-up-uri, angel investing, VC etc).

Succes!