| anonim_4396 a întrebat:

Ce inseamna recesiune?

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Recesiunea este scaderea, restrangerea unei economii, caracterizata in mare prin diminuarea productiei (practic scaderea produsului intern brut, principalul indicator macroeconomic), fiind opusul cresterii economice.
Nu trebuie neaparat sa se produca in doua trimestre, insa in general calculele se fac trimestrial, o singura luna nefiind relevanta datorita influentelor de moment (de exemplu anumite sarbatori care pot stimula consumul sau diminua timpii de munca).
@brotacelu - am impresia ca ai confundat recesiunea cu recensamantul.

| Brotacelu a răspuns:

A strange informatii despre ceva anume
[Ex: recesiunea populatiei romaniei
recesiunea culturilor agricole/ a animalelor domestice de pe intreg teritoriul romaniei ]
Aceasta poate sa fie la nivel local, teritorial, national, international.
Cam asta e...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In economie inseamna crestere negativa doua trimestre la rand.

| nickname.a.plecat.de.pe.tpu a răspuns:

Scaderea productiei, retragere.

| zerozero a răspuns:

Retragere