| Anonimul151 a întrebat:

Pe un grup de pe Facebook, de idei afaceri, am văzut că mulți vor să facă următoarea chestie. Să își cumpere un costum de moș craciun de exemplu, să își închirieze o căsuță la un târg de Crăciun pe care sa o amenajeze și să facă poze cu copii. Bineînțeles, asta cu costumul de mos crăciun o poate face doar iarna, însă pe lângă asta poate sa facă și cu alte tipuri de costume. Trecând peste asta. O poza ar costa cam 10 lei sau chiar peste. Credeți că merită sau nu prea? La târgurile de Crăciun mai ales în orașele mari merg și mulți copii. Credeți că ar avea un "impact" acest tip de afacere? Iar în restul timpului când nu face astfel de chestii, cu costume pentru copii, se ocupa de "afacerea" principala. Deci aceasta "afacere" ar fi mai mică. Pentru a câștiga un venit suplimentar.

Merită să faci așa ceva?

(O parte din acest text e preluata din acel grup!)

10 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, merită. Dar ai nevoie de aprobări și pentru asta, că altfel riști amendă. Mai poți să dai anunț că în seara de Crăciun poți juca rolul lui Moș Crăciun la domiciliul clientului, să fii tu acela care distribui darurile de Crăciun cumpărate de familie din timp și depozitate la tine, variante. Poți face 1000 lei astfel în seara de Crăciun cu ușurință, investind într-un costum.

| Anonimul151 explică (pentru sadrian46):

În toate "afacere", când îți deschizi o firmă trebuie multe autorizați.

| Wr3nch a răspuns:

Suna a "side hustle" penal, din categoria "afacerilor" promovate de popandai pe yt si tiktok.

| Fatamuntilor a răspuns:

As zice,, pas''
In primul rand nu stiu daca se inchiriaza casute la copii/adolescenti.
In al doilea rand e greu de gasit un, mos'' ca sa semene cat de cat cu originalul.Mai ales ca,, afaceristii' sunt foarte tineri.Egreu sa te prefaci in fata copiilor
In al trelilea rand cam toata au telefon cu care sa se faca poze.
Deci....nu pea cred sa mearga!

| Anonimul151 explică (pentru Fatamuntilor):

Normal că nu închiriază, decât unui adult. Persoana care a pus întrebarea pe acel grup avea peste 20 sau chiar mai mult.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Dacă asta e afacere, eu mă mut la Polul mă-si.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Zi-mi și mie cum se numește grupul să mă duc să mă bat cu ei.

| Anonimul151 explică (pentru supadeceapa):

Am văzut grupul întâmplător. Nu mai știu cum se numește.

| SingleForOne a răspuns:

Sunt curios ce fel de autorizație ar trebui pentru așa ceva, ce cod CAEN s-ar folosi... Asta dacă se gândesc pe parte legală și de documente; dacă e așa vrăjeală, ar fi posibil să meargă, dar mai mult la proști care vor să pună copiii în eroare.

| Anonimul151 explică (pentru SingleForOne):

Nici eu habar n am ce autorizații. Dar cred că chestia asta întra în categoria de divertisment ( pentru copii ).