| Utilizatoare123 a întrebat:

Poate e o intrebare mai stupida, dar aia e. Nu am schimbat niciodata lei in euro cash. Se percep taxe/comisioane pentru asta? Cam cat? Si unde pot schimba in valuta astfel incat sa nu imi ia mult din bani? Mersi anticipat

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

La casele de schimb valutar de la mine din oras, intre cursul de cumparare si cel de vanzare este o diferenta foarte mica (cativa bani).
La banci insa, cursul de schimb este cu marja mult mai mare, cauza pentru care doar nevoitii sau nestiutorii schimba banii la ei.

| Utilizatoare123 explică (pentru Bula):

Multumesc frumos.
Am gasit un calculator online. Dar nu inteleg partea cu TVA-ul. Exemplu: din 2000 lei primesc 405 euro. Dar mai jos apare asta:
Instrumente utile schimb valutar
Acest instrument adaugă TVA rezultatului de mai sus. Introdu în formularul de mai jos procentul TVA-ului dorit ( ex. TVA = 19% pentru majoritatea produselor și serviciilor, TVA = 9% pentru alimente etc.)
Procent TVA
%
Valoare TVA
77.04
EUR
Rezultat cu TVA inclus
482.52
EUR.

Deci eu primesc 482 euro sau 405?!

| Bula a răspuns (pentru Utilizatoare123):

Ca persoana fizica, tu primesti 405 euro.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Utilizatoare123):

Nu stiu cum reusiti unii sa gasiti asemenea fantasmagorii cand e braindead-simple: https://www.google.com/search?q=2000+ron+to+eur

| Utilizatoare123 explică (pentru GabiDumitrescu):

Cred ca nu ai citit de fapt intrebarea mea.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Utilizatoare123):

La respectiva intrebare s-a dat raspuns deja. Uite, il mai repet eu inca o data, nu e bai - mergi la orice banca sau la case de schimb, citeste cu atentie termenii si conditiile sau intreaba. Majoritatea includ comisioanele in pret.

| Utilizatoare123 explică (pentru GabiDumitrescu):

Credeam ca ai raspuns fara sa citesti, caci raspunsul tau nu avea legatura cu intrebarea si ma gandeam de ce l-ai mai scris? E ok, multumesc

| sierra1 a răspuns:

La ORICE casă de schimb valutar unde cursul e afișat incât orice om ce știe citi, vede cursul ce-l plătește

| dullcat a răspuns:

Buna.Toate casele de schimb valutar arata cat ofera la schimb pe acele pancarte. Poti verifica si pe net, ca sa nu bati drumul prin tot orasul. Daca suma pe care vrei sa o schimbi e mica, diferenta e si ea infima, nu merita sa alergi. Si oricum nu va fi foarte mare diferenta intre aceste firme in ce priveste pretul de cumparare, ci toate sunt relativ egale.