| roberthuzmezan a întrebat:

Posta sau Curier? Avantaje și dezavantaje pentru fiecare

Răspuns Câştigător
| gabicoo a răspuns:

Curier:
+ e mai ieftin și mai rapid. Pachetul este adus la ușă.
- curierii sunt cam neglijenți cu marfa.
Poșta:
+ e mai sigur. Au mai multă grijă de colete. Sunt mai seriosi ( asta până o pățești )
- sunt scumpi, durează mult până vine coletul, nu este adus acasă, se ridică de la Poștă.
Eu personal prefer firmele de curierat. Cei mai buni sunt cei de la Cargus. De evitat Fan Curier.
Succes la shopping.
happy

| roberthuzmezan explică (pentru gabicoo):

Mersi

| suntserios a răspuns (pentru gabicoo):

Glumești cu posta care e mai scumpa și mai sigura nu?

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Curier. Absolut niciun avantaj pentru posta

| sierra1 a răspuns:

Faci un studiu de piață sau vrei să trimiți un colet?

| roberthuzmezan explică (pentru sierra1):

Vreau sa trimit niște colete, am mai trimis da ma gândeam ce are curieratul și nu are posta sau invers.

| sierra1 a răspuns:

Poșta de mai ieftină și mai lentă curierul e invers

| Bondarel99 a răspuns:

Tipul ala gabicoo cred ca glumeste.

Sa trimiti un colet cu posta e 5 lei (asta daca plata se face in avans in cont) si 10 lei cu ramburs. Eu folosesc serviciile postei de foarte mult timp si niciodata nu a intarziat un colet, in maxim 2 zile ajungea la destinatie.

Curierul e mult mai scump, in jur de 20 lei asta daca nu se adauga km suplimentari. Daca nu tii cont de acest lucru te poti trezi ca se adauga si 50 lei la transport. Daca vrei sa trimiti colet si se intampla chestia asta iar destinatarul nu e de acord sa plateasca km suplimenari poate sa iti refuze coletul si tu vei plati degeaba transportul dus intors. Sau poate sa il refuze si doar asa ca s-a razgandit si nu il mai vrea.

Poti sa trimiti cu ce vrei, riscul de a fi refuzat coletul exista si la posta si la curier. Dar la curier mai putin pentru ca vine acasa iar la cel trimis prin posta trebuie sa se duca persoana pana la posta sa il ridice si se poate sa ii fie lene.

Deci prin orice ai trimite, cere banii in avans in cont sau macar plata transportului, ca sa nu ajungi sa pierzi bani si timp aiurea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Posta Romana a ramas de pe vremea hominizilor.