| Celcestietot a întrebat:

Spuneti-mi ce este mai bun : un audiobook sau o carte, avantaje si dezavantaje la fiecare.

11 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Mai bun din ce punct de vedere?

| Celcestietot explică (pentru Adry05):

Mai bun din punctul de vedere al timpului si al continutului.

| Adry05 a răspuns (pentru Celcestietot):

Nu stiu, mie nu mi-ar placea, prefer sa citesc eu cartea. Daca e vorba de ceva tehnic, documentar, etc. probabil ca prefer sa ascult dar insotit si de imagini, mi s-ar parea ciudat sa ascult pe cineva vorbind fara sa-l vad laughing

| RobertMoon a răspuns:

Probabil vrei sa spui ebook reader, nu audiobook, si da, nimic nu se compara cu o carte, eu sincer daca citesc de pe calculator sau tableta parca nu simt ca citesc.

| Rotazi a răspuns (pentru RobertMoon):

Exista si audio.

| sofisis a răspuns:

Carte. E mult mai magica. Plus ca ebook-urile iti strica ochii.
Iar la audiobook chiar nu vad sensul. Sincer. Nu as sta sa ascult o carte nici sa ma platesti.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Carte. Poti sublinia, poti pune semne de carte etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca saptamanal conduci mii de mile, cartile audio merg perfect. Daca stai intins in pat, cartea pe care o vei citi iti va ramana mult mai imprimata in memorie.

| Rotazi a răspuns:

Carte, carte, carte. Macar acolo vezi si cum e scris corect, mai inveti ceva citind-o. Plus toate celelalte argumente de mai sus.

| AlMaDi a răspuns:

Imagineaza-ti, daca nu iti place vocea celui ce citeste, nu vei mai fi atent la ce spune ci doar te va enerva.
Imagineaza-ti, la o carte, poti face pauza sa filozofezi asupra comentariului, la audio o sa filozofezi despre vocea ce o auzi.
Acum eu sunt sigura ca sunt avantage si dezavantaje la fiecare din cele doua optiuni ale tale.
Unui copil orb, ii va fi mai usor cu un audiobook, va termina si cartea mai repede, zic eu.
Dar acea senzatie a tine fila in mainile tale, de-ai simti textura, mirosul ei specific...este o adevarata incantare, pentru un cititor.

| PappZsoltAndras a răspuns:

O carte nou are o coperta uluitoare, fina si fiecare carte are un miros aparte, un miros de ceva nou, care de fiecare ori cand dai o pagina se aude sunetul acela placut de foaie de calitate (editura artur este o editura foarte buna). Un audiobook este citit de cineva, dar dupa mine doar atunci poti intelege cu adevarat o carte daca o citesti tu, pe care nu trebuie sa te chinui sa o citesti, nu te doare capul pentru ca mintea ta este un audiobook, cu vocea ta, cu mirarea ta si suspansul sau. Orice carte mi-ai da in fata as citi-o eu, nu o persoana care o citeste pentru mine. Decizia ta ce faci. Sper ca te-am ajutat. happy