| Maria203 a întrebat:

Sa comand produse de pe Aliexpres din moment ce China si-a inchis granitele?
As putea sa raspandesc virusul?

7 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Nu are ce sa se intample, virusul nu se rezista la temperaturi foarte scazute in timpul transportului aerian ori naval. S-a si scris in articole despre acest subiect, nu prezinta nici un pericol. Tu faci cum vrei.

| Simpatic a răspuns:

Este interesanta intrebarea ta, ma tem ca Aliexpres nu prea va mai onora comenzile venind din China datorita situatiei de acolo, eu astept doua colete de ceva vreme si nu vad sa vina.
Nu cred ca se poate raspandi virusul prin intermediul coletului, ar insemna ca o persoana infectata sa stranute, tuseasca, scuipe in ceva o batista sa zicem si batista sa ti-o puna in colet, dar nici in modul acesta nu cred ca virusul al supravetui sa zicem nici 1 saptamana, dapai 30-60 de zile sau mai stiu eu cat dureaza in medie sa ajunga un colet cu free shiping.
Deci daca nu este premeditata nu sunt sanse absolut deloc, iar chiar de ar fi premeditata de un psihopat tot nu sunt sanse sa se raspandesca in felul acesta acest microb, ca nu e antrax.

| MihaelaDart a răspuns (pentru Simpatic):

Sunt colete care au ajuns cu transportul gratuit si dupa 6 luni, deci nu e virusul de vina.

| Simpatic a răspuns (pentru MihaelaDart):

Nu, nu e virusul de vina, dar ma gandesc ca posta chinezeasca e si ea in colaps zilele acestea.

| MihaelaDart a răspuns (pentru Simpatic):

Nu e musai, Din China pana in Romania se fac atatea escale, cred ca vreo 2 sau 3 daca nu gresesc, coletele stau blocate la vama din aeroporturi asta daca e cu avionul, daca e cu vaporul dureaza mult mai mult. E problema de postasi, cat si in Romania sunt probleme cu intarzierea avizului.

| Violleta2022 a răspuns:

Ti-as recomanda sa ai amani 1 luna de zile comanda de pe aliexpress. Din toate punctele de vedere, este mai bine.

| CiupercuțulCrăcănat a răspuns:

Sa ne explici si noua cam cum crezi tu ca rezista un virus intr-un colet, la un drum de 2-3 luni de zile... Aveti cap doar ca sa nu va ploua in gat, pe cuvant.

In rest as spune ca pana la linistirea situatiei de acolo s-ar putea sa fie probleme cu trimiterile...