| SmIlEy_4608 a întrebat:

Am 17 ani si am deschis un cont bancar junior la BCR. Am un prieten in Belgia care trebuie sa imi trimita zilele acestea 100 euro. Ce trebuie sa faca pentru a putea face un transfer bancar catre contul meu? Este vreo taxa? Daca "da" atunci in valoare de cat?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru a putea sa-ti trimita banii prin transfer bancar trebuie sa ai cont in euro.
Poate sa-ti trimita banii printr-o metoda de transfer rapid, cum este prin MoneyGram sau Western Union. La 100 de euro costul este de cca 7-10 euro si il plateste cel care trimite suma, tu nu platesti nimic la ridicare.

| express11 a răspuns:

Ii dai nr de cont-iban-si numele, el ti-i pune in cont, probabil este cam 10%taxa.

| Jipa95 a răspuns:

Poate pur si simplu sa-ti trimita acei banuti si prin posta electronica. Ii spui frumusel numele si unde locuiesti prietenului tau, iar el atunci cand depune banii la posta, ii da un numar format din 8 cifre daca nu ma insel, iar el trebuie sa-ti zica acele cifre. Tu nu mai trebuie decat sa te duci cu buletinul la banca si sa-i dai 'casierei'' de acolo acel nr. de 8 cifre si buletinul, atata tot!
Bft! happy