| dragonasuAk47 a întrebat:

am implinit 18 ani acuma 2 luni iar parintii mei vroiau sa ma angajeze ca ospatar la un restaurant din oras.Nu am vrut deloc sa aud despre acest lucru asa ca mi-au propus un fel de afacere...cred.Imi vor oferi 3000 de lei noi.Au spus ca deja am 18 ani trebuie sa stiu ce sa fac cu banii la varsta mea... ca nu cresc in copaci. in fine.Mi-au spus ca daca vin cu o idee ce fac cu banii repsectivi pe timp de vara am unda verde sa i investesc, daca nu, nu primesc nici un ban in aceasta vara.Si totusi as vrea sa plec la mare cu prietenii si fara bani nu prea pot I don't want to see. Ceva idei? imi puteti spune ceva "mini afaceri" pentru un pustan de 18 ani? De precizat: nu stau intr-un oras tare mare, 40.000 de locuitori

2 răspunsuri:
| TheAce a răspuns:

3000 de lei nu e o suma de business, asta e clar. Acestea fiind spuse, poti fi destept si poti investi in... TINE. Da, exact cum am spus, poti sa incepi prin a-ti dezvolta si cladi personal branding-ul, pentru anii ce vor veni. E afacerea suprema la varsta ta. Castigi experienta si calificare intr-un domeniu care te pasioneaza (trebuie s-a cam stii deja ce facultate cel putin vrei sa urmezi). Banii respectivi te pot ajuta sa-ti platesti niste cursuri, niste carti, eventual un stagiu undeva, pe domeniul tau. Parintii tai vor fi probabil si foarte mandri de tine, pentru ca nu multi stiu cu ce se mananca brandingul si personal brandingul. PS: O ''mini'' afacere de tip covrigarie, placintarie etc incepe de la 5000 de euro si nu include capitalul circulant si nici asigurarile si plata salariatiilor, asta ca sa intelegi ca nu are sens sa iti bati capul cu asa ceva acum.

| Vektor a răspuns:

Bitcoin