| Andreiu68 a întrebat:

Salut! Am o suma de bani pe card si nu stiu daca pot sa ii scot pe toti deodata sau cate putin. Suma fiind de 150.000 lei, 150 de milioane lei vechi si nu stiu daca pot sa ii scot pe toti deodata, imi va lua ceva comision. Am alt card si la alta banca, iar acolo suma maxima pe zi este 40.000 lei. Am cautat le net ceva, dar nu am gasit, iar la ei la banca nu am sunat fiind dupa ora de inchidere la ei, eu avand nevoie de acesti bani indata.

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Milioanele vechi nu mai sunt in uz de peste 10 ani. asa ca nu-ti va da nimeni 15 milioane, ci doar 15.000 lei
Nu am inteles ce vrei sa spui prin "suma maxima pe zi"... poate se refera la suma limita de plati care le poti face intr-o zi.
Daca mergi la banca respectiva unde ai aceste conturi bancare, te vor lamurii ei si iti poti LICHIDA conturile, cu cat este disponibil in ele.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Depinde de banca. Ex. La BCR poti sa retragi zilnic 3000 lei, dar la unele bancomate nu ti-i da deodata, doar de 2-3 ori.
Pentru sume mai mari se cere - la unele banci - planificare si se scot de la ghiseu platind comision de ghiseu, care este mai mare decat cel de bancomat. Sunt banci care la bancomat nu percep comision.
Eu nu cred ca exista banci care sa-ti elibereze zilnic 40.000 lei. Tu amesteci banii vechi cu cei noi, incat nu se intelege ce vrei sa zici. Ma mira faptul ca inca mai sunt oameni - unii chiar tineri - care mai exprima sumele in moneda veche.

| Vântulalb a răspuns:

Suma maxima zilnica la bancomat este de 4000 sau 5000 lei. Nu 40.000!
Daca spui 150 milioane vechi, inseamna ca ai 15.000 lei.
Dar de ce sa-i scoti? Poti face plata prin virament.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Vântulalb):

Suma maxima zilnica e de 9999999999999999999999999999 lei pe zi, sunt banii tai, vreau sa vad o banca, care se rahateste pe intreaga idee de capitalism care e bazat pe proprietate si dreptul la proprietate
dar
trebuie sa mergi la banca si sa iti faci programare, sau sa te duci la sediul central al bancii, altfel nu iti dau banii pentru ca "nu au destule fonduri in banca"

leul nou = 10mii x leul vechi
inca odata ZECE MII DE ORI, nu doar de o mie de ori

| Vântulalb a răspuns (pentru Zuzu1991):

Usor baietas!
Mai citeste o data intrebarea si apoi vezi ce ai raspuns! Ce insiri tu acolo e pentru ridicare de la ghiseu. Cu programare, comision si tot tacamul. Userul vrea sa scoata din bancomat.
Fa-ti obiceiul de a citi de doua ori inainte de a raspunde. Nu e prima data cand dai cu bata in balta.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Vântulalb):

Usurel baietica, citeste de 3 ori inainte sa raspunzi, NU A SCRIS NICAIERI ca vrea sa ii scoata din bancomat chiar daca sunt pe card, doar ca vrea sa ii scoata pe toti odata si asta il doare, si repeta de doua ori

asa ca am exclus bancomatul din prima pentru ca are o suma maxima fixa (cred ca depinde de banca dar e vreo 4-5mii de lei)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi la ghiseu la banca, se poate face cerere sa scoti mai mult dar trebuie aprobata si sa vina banii la banca. Nu stiu cat de legal este sa ai atata in cash. Suma maxima pe care o poti scoata de la bancomat e mult mai mica decat ai pus tu acolo e mai aproape de 5000 de lei

| florin926481f a răspuns:

15.000 lei*
150.000 inseamna un miliard