| george7474 a întrebat:

Va salut, tocmai vreau sa vând o orga. Am primit mesaj la anunț de la un roman stabilit în Canada. Omul a pus banii prin banca Royal Bank Canada, și spune că banii vor ajunge la mine daca voi plati taxa de transport 145 euro. Produsul urmează să plece pe Vapor. Acum nu știu dacă este înșelătorie sau nu. Am verificat și banca exista în Canada. Este banca regala a Canadei. Am primit și email de la aceasta banca. Dar am primit și datele contului bancar de la transportator IBAN Revolut unde trebuie sa achit 145 euro. Iar în contul meu vor intra 768 euro. Adică practic și suma care o trimit eu acum. Am cerut cetățeanului și un act de identitate și mi l-a trimis pe email. Dar încă sunt in dubii. Se zice că acești bani sunt doar pentru o verificare și îi voi primi înapoi. Voi ce credeți? In emailul de la Royal Bank scrie că se așteaptă transferul către mine a sumei de 768 euro. Și urmează să vina curierul sa ridice produsul. V-am zis am verificat banca și exista. Dar tot îmi este teama sa nu fie o înșelătorie.

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

E cea mai clasica înșelătorie. Stai potolit.

9 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Eu zic sa stai linistit laughing ce rahat mai e si asta? Tu vinzi ceva, ala trebuie sa iti dea tie bani nu tu lui.

Tu nu ai PayPal? Acolo era cel mai bine, ai garantia ca o sa primesti bani ori ala produsu.
Eu cand cumpar ceva online asa procedez, folosesc paypal, daca ala zice ca nu, ii zic la revedere laughing
Mai bun ca PayPal nu este altceva.La astia prima data cumparatorul trebuie sa trimita bani, fara sa trimita bani nul baga nimeni in sama.

Bani nu ajung la tine, ajung la paypal, aia te anunta si zice trimtei produsu, asa ca ambii au garantia pe ce vind sau cumpara.

Doar ca o sati opreasca tie ceva banuti paypal pentru tranzactie, dar nu-i cine stie ce.

In rest eu zic nu te complica.Tu sa platesti taxa cui anume? Tu nu analizezi, nu gindesti?

Stai nitel tu vinzi, deci tu trebuie sai trimiti aluia produsu, asa ca tu alegi ce metoda de shipping folosesti nu cuparatorul.

Tu spui acolo vinzi oraga aia.Tot acolo trebuia sa spui la descriere, trebuie sa afci poze, sa bagi si o descriere, sa spui ca e totul bun, aia functioneaza. nu are nimic defect etc.
Tot acolo spui ca transportul este inclus in banii ai, ori il plateste tot cumparatorul.

Dar indiferent cum este transportul tu esti ala care decide ce mijloc de transport, companie etc sa foloseasca.

Auzi al ala, sai trimiti bani pentru transport laughing serios?
Deci tu trebuie sa platesti un transportator inainte, adica fara ca ala sa stie ce transporta, fara sa aiba ala produsu, e bun, poate o fi, insa eu nu maas baga la asa ceva.

Este ca si cum sun la posta, vreau sa trimiti si eu un pachet, hai ca va dau banii inainte laughing aia nici nu te baga in sama fara sa mergi acolo cu pachetu.
Orice posta, indiferrnt care o fi, fedez, ups, posta romana care o fi, nu exista asa ceva.

Contul ala bacar Revolut ce spui a cui este, sau cei cu el? Intreb ca nu ma pricep.
Orice transportator, indiferent care o fi ala, trebuie sa vada pachetu, sa il cintareasca etc, nu platesti tu inainte ce anume?

In sf tu stii ce faci.Dar romanu ala din Canada nu gaseste sa cumpere orga acolo? ba ne lesi, canada, sau poate sa cumpere din SUA fara probleme, de pe ebay, de pe amazon, si poate mai ieftin decat ce ai tu.

| george7474 explică (pentru relian):

Contul revolut vezi doamne este al transportatorului. Dar culmea că este pe un nume romanesc Trifan Ionuț. Și IBAN international ăla care începe cu LT de la Lituania nu cel cu Ro.

| george7474 explică (pentru relian):

Ba gândesc tocmai de aia nu am făcut tranzacția, că puteam sa o fac de acum 3 zile

| george7474 explică (pentru george7474):

Ce mi sa mai părut ciudat, a fost că omul nici măcar nu a zis că este din Romania și nici alte detalii despre taxe și alte alea. Deci daca vindeți ceva pe olx sau Publi24 și va treziți cu mesaj de la Marius Vasile sa vă feriți?

| george7474 explică (pentru george7474):

Am vrut sa zic că nu mi-a zis că nu locuiește în România. Acum plânge că a trimis banii la banca și nu ii mai poate recupera și că îi pierde?

| relian a răspuns (pentru george7474):

Cum am spus nici o companie de transport, posta, cum so numi, nu platesti nimic pana nu-i vede ce trimit, cit trimiti, unde trimiti etc.

Plinge ca nu mai poate sa recupereze banii de la banca laughing bate cimpii, alta minciuna.Banui ca hotii astia se bazeaza ca romanii nu au experienta cu banci, nu stiu exact ce se face, cum se face si lasa ca agata ei ceva naivi.
A trimis banii la baca cui? A trimis banii la banca lui, adica oricum tot acolo avea si banii laughing, cum sa spun eu ca am trimis bani la banca mea si nu mai pot sai recuperez laughing nici nu e nevoie sai recuperez is deja acolo, erau deja acolo.

Cum am spus nu mai fac tranzactii cu nimeni asa prin banci, fa-ti cont la PayPal cu aia ai garantat totu.
La paypal nu vede nimeni nimic pana cand aia nu verifica. Cumparatorul sa le trimita banii catre ei, sa intre banii la ei, vinzatorul sa trimita produsu.
Eu nu am incredere nici in banca mea asa cum am in PayPal, banca mea nu imi poate garanta nimic, odata ce am facut o tranzactie.

| george7474 explică (pentru relian):

Mersi pentru raspuns. Zice că nu ii mai poate recupera că au fost transferați către mine dar nu îmi intră mie în cont până nu plătesc 145 euro. Cică așa e politica băncii acolo. Am cont PayPal. Când i-am scris sa recupereze banii și să îi trimita in PayPal, nu a zis nimic, decât insistă că el nu mai poate scoate banii înapoi din banca. Ce este ciudat că emailul de la banca lor care mi-a venit este cu adresa de email. Nici o instituție nu are adresa de Gmail. Din Romania orice banca are adresa cu.ro eu la nimeni nu am văzut yahoo sau Gmail. Iar din străinătate sunt domenii cu.Co,.UK, etc. Și adresa lor de email mi sa părut ciudata. Și culmea tot am căutat să văd dacă banca este reală, și am găsit că SUA acuză banca asta de fraude. Banca este reală, dar se poate foarte bine clona siteul lor.

| george7474 explică (pentru george7474):

Asta este mesajul lui:

Aceasta este o greșeală comună pe care o faceți des, amintiți-vă că este comerț exterior. Prin urmare, livrez aceste tranzacții băncii mele, iar banca mea își rezervă dreptul de a se asigura că această tranzacție este sigură și securizată pentru ambele părți.

Nu trebuie să vă faceți griji, doi dintre colegii mei sunt în baza Armatei Statelor Unite din România. Îi pot contacta oricând pentru ajutor, așa că relaxați-vă

Îți dau garanție de 100% că vei primi întreaga sumă de la banca mea fără nicio problemă, deoarece plata a fost trimisă în siguranță în contul tău, care nu poate fi anulată sau inversată de niciuna dintre părți din motive de securitate.

Aceasta este o tranzacție internațională atribuită de Royal Bank, Banca mi-a spus clar că, datorită noii sale politici și măsuri de securitate pentru a proteja ambele părți, fondul total a fost creditat în contul dvs. și vă puteți retrage imediat ce ați trimis taxa de transport.

Vreau să înțelegeți că întreaga sumă a fost dedusă din contul meu și Royal Bank vă solicită să trimiteți taxa de expediere la detaliile agentului pe care l-ați primit, să reveniți la ei cu dovada capturii de ecran, astfel încât să poată fi siguri că dvs. sunt un vânzător adevărat, deoarece Banca trebuie să se asigure că totul a fost legitim în ceilalți pentru a evita orice activitate frauduloasă

Vă rugăm să arătați puțină încredere și înțelegere în această tranzacție pentru ca totul să fie finalizat cât mai repede posibil la timp, astfel încât curierul să vă poată contacta cu privire la data și ora de ridicare la ora solicitată.

Sunt personal militar și mă voi asigura că tranzacția va avea succes, de aceea țin legătura cu banca mea în fiecare zi

Salutari.

| george7474 explică:

Sunt in dubii și pentru faptul că nu știu dacă se pot vedea anunțurile pe Publi24 și din alte țări. Nu am fost contactat din Romania și am fost contactat din Canada.