| GicaGigekGica a întrebat:

Daca vreau ca cineva sa imi plateasca un anumit produs cu cardul, ce trebuie sa fac sa imi vina banii la mine pe card. Adica mai pe scurt cum se face aceasta plata?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ii dai numarul de cont si numele. IBAN-ul sau numarul de cont este un grup de 24 cifre si litere. Exemplu de la Banca Transilvania: RO32 RZBL 0000 6427 5144 63XX si numele Popescu Ghoeorghe. Cardul este un obiect atasat contului. Nu poti face transfer de pe card pe card ci intre doua conturi la care sunt atasate doua carduri. In momentul in care s-a facut transferul de bani el are dovada ca a facut transferul dar nu poate dovedi pentru ce i-a transferat si tu ramai cu banii si el (daca nu-i trimiti nimic) ramane cu mana goala. De aceea eu nu cumpar nicicand de la un cetatean care vrea plata inainte. Si la contra ramburs este posibilitate de pacaleala. Ii ceri 500 lei si-i trimiti o caramida. De aceea s-a inventat deschiderea coletului. Deschizi vezi ce este si platesti. Daca nu, nu.

| GicaGigekGica explică (pentru Salontanul):

Multumesc mult!

| Salontanul a răspuns (pentru GicaGigekGica):

Multumesc si eu!

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sa gasesti fraierul care vrea sa plateasca pentru tine, ca in ziua de azi nimeni nu dă bani asa oricui.