| sopranaCadaverica a întrebat:

As vrea sa imi deschid un mic magazin cu obiecte originale lucrate manual pe site-ul Etsy, dar nu stiu cum se fac platile. Am 19 ani, nu posed nici un card inca. Pe acel site se vinde/cumpara doar in USD... Imi trebuie un card special? Daca da, ce tip? Se pot converti automat in euro, sau trebuie sa platesc niste taxe pentru asta?

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Poti sa vinzi pe Etsy si in Euro, pe site-ul din UK!
https://www.etsy.com/uk/

In absolut toate cazurile ai nevoie de un cont si binenteles un card bancar in care sa-ti intre banii si din care sa ti se ia comisioanele de la Etsy.
Ei depoziteaza Euro, dar tu poti scoate roni de la automat sau euro, de la orice banca.
Atentie, trebuie sa te interesezi la Camera de comert din orasul tau, ce acet ai nevoie ca sa poti face magazin si sa vinzi online, pentru ca la sfarsit de an financiar, trebuie sa raportezi veniturile si cheltuielile acelea.
Se face balanta intre tot ce cheltui si tot ce castigi si platesti taxe la profit.

https://www.etsy.com/legal