| acidickiddo a întrebat:

Ce parere aveti despre compania Herbalife? happy Va intreb pentru ca eu m.am inscris de 2 saptamani in afacere si fac niste cursuri.Am auzit si citit diverse pareri, cele mai multe fiind contra acestei companii.

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Foarte proasta. medicamentele prescrise de ei nu sunt testate si am avut un pacient care a murit din cauza unor probleme declansate de acestea (fiindca vanzatorii de herbalife sunt obligati de companie sa-si descurajeze pacientii sa ceara acordul emdicului, sa faca analize, ba chiar sa recunoasca la medic ca aiu acest tratament). In plus, compania fura practic de la angajatii ei: ii obliga sa plateasca chirie imensa pe un birou, sa-si plateasca telefonul benzina si sa cumpere produse in fiecare luna pentru uz propriu. daca nu ai o clientela foarte foarte bogata si nu munesti 14-16 ore pe zi, te duci cu bani de-acasa, fiindca te costa mai mult ce trebuie sa platesti dact cat te platesc ei pe tine.

| acidickiddo explică (pentru Brigaela):

Ce urat. Eu sunt deja destul de descurajata..si dupa cum stim cu totii, avem asa o piata..intelegi la ce ma refer.Banii astia... rolling eyes My head is already spinning

| Oana92 a răspuns (pentru Brigaela):

In sfarsit cineva care ma sustine! Ar trebui pornita o campanie impotriva lor, e crima ce fac ei!

| Brigaela a răspuns (pentru Oana92):

Am incercat de cateva ori. Interesele lor financiare si dezinteresul celorlalti sunt puternice, asa ca am esuat

| Oana92 a răspuns (pentru Brigaela):

Sunt incredibili...si au un stil de a prosti oamenii incredibil. Am o prietena care s-a inscris reprezntant la ei si cum stia ca eu am probleme cu greutatea a incercat sa ma prosteasca. Nu a reusit cu mine, dar ea, care nu are niciun fel de problema de greutate, are un corp perfect lua nu stiu ce tampenie(si scumpa pe deasupra) ca cica are prea multa grasime pe abdomen(plat in realitate, fara strop de grasime!). Plus ca nu stiu cum au socotit ei ca 50% din greutatea mea e reprezntata de oase, iar restul de grasime. Deci eu sunt facuta doar din oase si grasime, nu piele, nu par, nu sange, apa, nimic...

| MihaelaMariaPopa a răspuns (pentru Brigaela):

Brigaela, nu exista medicamente la herbalife si daca ai o afectiune grava nu scrie nicaieri ca herbalife te salveaza de la moarte desi cunosc un caz care nu era foarte grav.pai daca nenea de la mine din program de 74 de ani moare maine pentru ca are diabet si probleme cardio de 20 de ani cu ce e de vina herbalife ca nenea moare? asta e vina lui ca nu a avut grija de sanatate.si nu mori de la herbalife! inseamna ca azi eu eram mumie! laughing)))))) chiria se plateste pentru ca nu compania sustine birourilePOTI FACE ACTIVITATEA SI DE ACASA! nu te obliga nimeni sa lucrezi intr-un birou@. compania ofera doar produsele.este o afacere nu un job! lucrezi cat ai chef daca vrei 24 din 24 sau o ora pe zi ca de-asta se numeste Distribuitor Independent Herbalife! sterge comentariul tau plin de tampenii daca esti in necunostiinta de cauza si nu mai descuraja oamenii!

| Brigaela a răspuns (pentru MihaelaMariaPopa):

In primul rand, comentariu meu este unul al unui medic, bine informat, m nu e plin de tampenii, asa ca sa-ti fie rusine!
In al doilea rand:
- herbalife sunt medicamente de slabit, nu sunt inreggistrate ca medicamente fiindca compania a gasit o portita legala de a nu le doza bine: le vinde ca suplimente alimentare ca sa nu le testeze, standardizeze, etc. fiindca astea ar costa bani si profiturile ar scadea dramatic.
- nenea cum ii zici tu este pentru mine un pacient, tala cuiva, fiul cuiva, etc. Ce zici de un pacient aparent sanatos care descopera in urma unui tratament cu herbalife, recomandat de o dominosara cu 7 clase care facea activitatea de acasa, ca are creatinina si transaminazele foarte crescute. Se interneaza intr-un spital, merge din ce in ce mai prost in ciuda tratamentului, apoi marturiseste medicului ca ia Herbalife (domnisoara ii spusese sa nu spuna medicilor, ca astia sunt tampiti si au ceva cu oamenii cinstiti care fac si eu o afacere cinstita) si medicul ii intreupe tratamentul (domnul se opune, ca domnisoara i-a spus ca sunt naturale, ca nu au reactiii adverse, ca ea le ia de enspe ani si e roza ca o floare). Dupa intrerupe, miraculos, analizele omului incep sa se normalizeze, in 5 zile scapa de pericolul vital si in 6 luni e iar sanatos si normal. Mentionez ca amm vazut cu ochii mei acest pacient. Si am discutat si cu domnisoara care mi-amarturisit plangand cu hohote ca ea n-a vrut sa-l omoare, dar ea nu stie ce contin chestiile astea, ca ea nu a terminat 8 clase, ca ea citeste cu greu, dar a oprit-o o tanti la metrou la Unirii si a atras-o in retea si i-au promis bani si castiguri cu conditia sa vanda oricui produsul si i-au spus sa spuna sa-l laude fara limita, si ea sincer a crezut ca e minunat si miraculos si ca se va imbogati enrom. S-a lasat fetita si s-a apucat de o munca normala, nu mai vinde medicamente deghizate.
Si da, compania doar furnizeaza produsele, afacerea este a ta. La fel si raspunderea penala daca domnul de mai sus murea. Comapnia se va spala frumusel pe maini si va spune ca te-a instruit sa ii trimiti la analize si sa te consulti cu medicul de familie, dar ai fost tu rea si inconstienta.
Mai am vreo 10 cazuri din astea, inclusiv unul al unei colege de serviciu. Si am vazut si un om mort din cauza asta, prin secretie inadecvata de ADH (pe care probabil o avea dinainte si administrarea intempestiva de concentrate proteice a dezechilibrat-o). Stiu ca vei zice: ce vina am eu ca el avea o boala necunoscuta, care nu-i facea nici o problema si cu care ar mai fi trait 20 de ani, dar preparatul meu, afacerea mea, l-a ucis in 15 zile? Oricumn murea, mai bine acum decat mai tarziu. In plus, a murit si cu rost: distribuitorul independent a castigati niste bani frumosi, ceea ce pana la urma pe el, pe distribuitor, il interesa. Si daca familia a fost destul de inconstienta sa se considere vinovata (ca si nevasta-sa luase Herbalife si ea ii bagase omului in cap sa le ia si el), distribuitorul a scapat si fara inchisoare si probabil face inca apologia produsului pe siteuri diverse.

| MihaelaMariaPopa a răspuns (pentru Brigaela):

Mda, sigur se da licenta de distributie unor pustoaice cu 7 clase laughing). repet ca eu trebuia sa fiu mumificata de cati ani mananc cu placere produsele. culmea, am ajutat zeci de persoane sa fie mai sanatoase (pana si preoti sau chiar medici), culmea cu ajutorul produselor, si culmea varsta lor e cuprinsa intre 42 si 74 de ani.Pana si medici renumiti din Tg Mures, Cluj, Bucuresti, Sibiu etc recomanda persoanelor indiferent ca au diabet sau cancer pe langa tratamentele cu medicamente.E parerea fiecaruia, d.p.m.d.v nu trebuie sa manance toata lumea produsele, doar cine vrea sa-si mentina sanatatea.produsele NU SUNT MEDICAMENTE SI NU TRATEAZA BOLI! Daca nadia comaneci face reclama la margarina (rusine sa-i fie, pentru ca era idolul meu in materie de sport) hai sa mancam toti plastic din plastic ca doar e bun! Bine ca tigarile, alcoolul in exces, mezelurile s.a ne fac mai bine ca de-aia are Romania atatia bolnavi, de ce? pentru ca mai nou vitaminele si pana si ceapa din gradina sau 3 l de apa pe zi iti fac diabet sau mai rau cancer.mda deci fiecare face dupa cum il taie capul, repet e doar vina ``pacientului`` ca nu a avut grija de sanatatea lui, degeaba incearca sa ia herbalife sau alte minuni cand e prea tarziu e logic ca moare si nu din cauza faptului a nistor produse pe care le-a mancat.altfel se inregistrau 100 de milioane de decese doar anul trecut pentru niste produse.sa fim seriosi! apropo... spuneai ca a scapat sanatos si la urma a murit. deci pana la urma care e povestea reala? ca nu cred ca a inteles nimeni pacaleala.si apropo nici eu nu stiu ce contine eticheta vad doar niste plantute cu nume ciudate pe eticheta, dar nici nu ma intereseaza atata timp cat stiu ca se ocupa de produse un bord medical extraordinar in colaborare cu singurul laureat al premiului nobel in medicina care maI este in viata si care a descoperit oxidul nitric. mie nu are de ce sa-mi fie rusine doar ca nu am auzit nici un medic care sa faca asemenea comentarii, cand ei recomanda sau ar trebui sa recomande suplimenti.o zi buna la toata lumea!

| Brigaela a răspuns (pentru MihaelaMariaPopa):

Cateva clarificari ca sa poti intelege textul: ti-am povestit cazul unui pacient care a trait cu greu si cazul unui pacient care a murit. Sunt, in mod evident, doua cazuri diferite. reciteste si vei intelege.
Fata cu 7 clase e adevarata. Era pustoaica pe langa mine, adica avea in jur de 21-22 de ani. Facuse 7 clase ca atata putuse ea, atat o dusese capul, ceea ec era, evident, suficient ca sa vanda Herbalife.
Nu am zis ca Herbalife este singurul produs periculos de pe piata. Se inscrie, asa cum vad ca stii si tu intr-o categorie similară cu ţigările, alcoolul, etc, numai ca inca n-am vazut pe nimeni care sa sustina ca tigarile sunt sanatoase, astept sa-mi spui tu.
Vezi niste plantute cu nume ciudate pe eticheta? Adica nici nu stii exact ce plantute? Minunat. Uite o plantuta cu nume ciudat, 100% naturala din care sunt curioasa daca ai lua pe motiv ca e natural: Atropa belladonna.
Bord medical este un cuvant inexistent in limba romana, te rog verifica DEX-ul si afla ce vrei sa spui. Singurul laureat al premiului Nobel pentru medicina care mai e in viata? Asta chiar e o perla de maxima inteligenta. Verifica lista laureatilor premiului Nobel pentru medicina, din calculele mele mai sunt in viata peste 15 (http://en.wikipedia.org/......_Medicine) chiar daca nu ai auzit tu de ei.
Dintre cei care au descoperit efectele oxidului nitric mai traiesc doi, adica atat Murad cat si Ignarro. Ignarro lucreaza intr-adevar la Herbalife si a fost acuzat de mai multe ori ca minte in favoarea companiei si publica date incorecte. Presupun ca la asta te referi, dar as stii ca este doar o afirmatie in favoarea a ceea ce am spus eu. Verifica inainte de a da astfel ed informatii, cine ti le furnizeaza o face partinitor si te cam faci de ras

12 răspunsuri:
| aumih16 a răspuns:

Sunt bune daca si stii sa te tii de ele daca nu asta este unii reusesc altii nu reusesc din pacate si infloresc tot felul de acuzatii cum ca aia nu stiu ca nu se pricep ca habar nu au sau mai stiu eu ce dar aia stiu ca au citit mult inainte despre alimentatie ce este bine si ce este rau asa ca nu au cum sa nu se priceapa la asa ceva si nu este adevarat ca au murit oameni de la asta au murit ca nu au respectat regimul celor de la herbalife si din aceasta cauza s-au imbolnavit de la manancarea nesanatoasa nu din cauza lui herbalife oricum sunt multi oameni care le consuma produsele si nu au murit deloc traiesc si astazi fara probleme depinde de organismul fiecaruia cum suporta produsele astea dar nu trebuie sa dai vina pe cei de la herbalife ca nu raspund ei pentru tine ca nu esti in stare sa te tii de treaba ei te ajuta iti explica ce si cum dar daca nu te tii de treaba degeaba oricum sunt convins ca marea majoritate de la herbalife mananca mult mai sanatos atat acasa cat si la ei acolo decat altii care vin acolo sa faca ceva cu viata lor dar ma rog am impresia ca lumea isi da asa cu parerea despre herbalife parca sunt vinovati si merita jigniti si batuti totusi nimeni nu stie ca in afara acestor produse sunt testate de medici nutritionisti totusi nu sunt lansate asa fara aprobare s-au gandit si la treaba asta medicii nutritionisti cand au dat aprobarea daca vrei sa dai vina pe cineva da pe tine nu pe aia de la herbalife daca nu ai fost in stare sa te tii de treaba daca slabesti atragi persoane si poti chiar ajunge antrenor consultant membru ambasador sau reprezentant asa este peste tot la toate mlm-urile acestea niste conditii care vrei nu vrei trebuie sa le respecti ca iti convine sau nu acolo este cu diamante vanzari si alte chestii de astea e deranjant si ca dai bani o gramada da merita bineinteles daca vrei sa faci ceva ca lumea daca nu foarte bine faci ce vrei poti nici sa numai vii daca e pe asa este un tip de afacere mlm multi level marketing pe care o poate face oricine nu numai aia de la herbalife iti poti crea propria ta afacere herbalife aduci si atragi oameni si apoi investitiile vin dupa aceea faci bani garla oricum intr-o astfel de afacere pentru ei cei de la herbalife adica le convin ceea ce fac mai ales ca e una din cele mai mari firme din lume herbalife mai este si nutritia campionilor la noi consuma anca bucur ciprian balanescu echipa de canotaj dublu vasle a romaniei feminin si echipa de fotbal viitorul constanta in afara sunt multe echipe de fotbal care consuma printre care los angeles galaxy bate borisov dinamo kiev sahtior donetk
fc barcelona real madrid inter milan ac milan si altele mai sunt si ducesa regina kate middleton iar la noi mai consuma si o vedeta cunoscuta dana rogoz oricum repet cei de la herbalife le convine afacerea asta ca nu au alt serviciu si cineva trebuie sa faca si asa ceva sa te apuci sa ii dai in judecata asta ar insemna sa fii dobitoc prost idiot ca ii lasi pe ei fara locul de munca din care isi castiga existenta asa ca daca vrei sa dai vina pe cineva dati pe voi ca nu ati fost in stare sa respectati regimul acesta impus de cei de la herbalife care iti vor tot binele din lume mai ales ca asta este nutritia sportivilor campionilor iti dai seama de aia si este scump si nu ieftin herbalife nu este pentru toata lumea retineti este pentru aia care au ambitie curaj putere curaj dorinta vise de a face ceva asa ca pentru cei puturosi si carora le este lene la aia si exercitiile de la herbalife li se par grele dificile daca esti consumator herbalife abtine-te sa ii jignesti bati pe cei de la herbalife ca sunt mult mai sanatosi decat tine care mananci numai ce stii tu ca e mai bine de aia si trebuie mereu sa iei pastile ca nu te simti bine

| acidickiddo explică:

Pentru mine e asta? Am lucrat un an de zile la firma de care spui si mi-a placut, dar nu cred ca m.as mai intoarce in sitem. Avand in vedere ca pe piata se bat cap in cap Avon cu Oriflame si celelalte, oamenii prefera ceva mai vechi si mai bun, daca intelegi ce vreau sa zic.Nu egalez Avon cu Lady`s.Si vorbesc doar in sensul ca Avon este pe piata de mult mai mult timp si cum romanul ramane fixat pe o singura marca, pentru ca pe aia a tot folosit.o, e mai greu sa il indupleci sa incerce si altceva.Doar stim cu totii cum este.Nu stiu la ce nivel se mai afla Lady`s acum, dar eu stiu clar ca am colaborat cu firma pe la inceputurile ei, cand de abia se facea cunoscuta.

| felyna12345 a răspuns:

Buna! Din punctul meu de vedere, aceste produse sunt chimice! Multe persoane pretind ca au slabit prea mult si prea brusc totusi... fara a mai cere sfatul medicului, aceste produse iti pot distruge organismul.

| predanik a răspuns:

Salut! e o schema piramidala si gasesti detalii aici http://www.nedreptate.net/2015/07/escrocheria-herbalife-in-romania_8.html sper sa te ajute. numai bine!