| Vali215 a întrebat:

Dacă am bani de primit de la firma la care lucrez, iar eu vreau să-mi dau demisia, o să mai primesc banii pe care îi am de primit?

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In mod legal: DA.
Trebuie sa-ti depui demisia (in scris) anticipat (cu preaviz), dupa care sa mai lucrezi (de obicei 15 zile), timp in care se fac calculele drepturilor tale.
In perioada de preaviz faci lichidarea, predand obiectele de inventar ce le detii, se aduna salarul cuvenit pentru tine pe toate zilele lucrate, din care se scad eventualele obligatii /restante, daca ai.
In final, banii ce ti se cuvin le poti ridica de la caseria firmei la urmatoarea zi de salarizare de dupa incetarea activitatii sau ti se vor depune in contul tau bancar, dupa caz.

Este bine sa verifici si tu situatia calculelor inainte de a parasi definitiv firma.

Daca banii calculati nu ti le primesti in 30 de zile dupa ultima zi cand ai lucrat, atunci poti face reclamatie la firma, iar daca nu esti rezolvat, atunci poti depune plangere la directia muncii.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Atentie la ce acte semnezi. Sa le citesti bine. Am auzit cazuri in care i-au pus sa semneze ca renunta la orice drepturi. Documenteaza-te si aici: http://bit.ly/2ojz5VG
Daca vrei sa dai jos un formular si sa-l printezi, ai aici: http://bit.ly/2OMcFXy

Răspuns utilizator avertizat
suntserios
| suntserios a răspuns:

Normal ca o sa iti primesti banii pentru care ai lucrat pana in ultima zi

| Andreeush a răspuns:

Evident că primești banii.

| Iote a răspuns:

Da, primesti banii pentru toate zilele lucrate.

| aimullah123 a răspuns:

Da, am fost si eu in situatia ta de 2 ori si am primit banii big grin

| Nume6 a răspuns:

Da, depinde de firma. Daca nu vrea să ţi dea desi legea spune ca trebuie sa iti achite toată munca prestata pana in momentul demisiei daca mai e ceva ramas de achitat, e nașpa ca trebui sa te judeci cu ei.

| MJo a răspuns:

Plecă după ce te vezi cu sacii în căruță. Există riscul să nu-ți iei leafa.

| ȘEMaria a răspuns:

Asa ar fi normal. Tu ai muncit pentru banii aia is obligați să ți dea