| UnAltAnonimCelebru a întrebat:

Salut. Dacă am credit la bancă (BT) și nu îl pot plăti luna aceasta, ce se intampla?

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Mergi la banca si cere o amanare de o luna.
Va trebui sa platesti doar dobanda si comisionul pentru luna amanata (mai putin rata din aceasta luna).

| darrio2007 a răspuns:

Luna viitoare vei plati ambele rate si penalitati. E bine sa nu ajungi in asemenea situatie. Va fi mai greu.

| Violleta2022 a răspuns:

Vei platii cu penalizari, luna viitoare 2 rate + penalizari.

Dar dupa 3 luni de neplata, banca te actioneaza in judecata si iti poate pune poprire pe salariu, iar daca nu ai salariu, iti scoate obiectele personale (masina, casa, obiecte valoroase) la licitatie si le vinde, recuperandu-si banii.

| UnAltAnonimCelebru explică (pentru Violleta2022):

Dacă trebuia sa plătesc în 20 luna trecută și plătesc în 19 luna asta, o sa pățesc ceva?

| Violleta2022 a răspuns (pentru UnAltAnonimCelebru):

Chiar daca platesti 2 rate in data de 19 luna asta, tot vei platii penalizari pentru lipsa unei rate, timp de 30 de zile.
Deci in 19 luna asta vei avea de achitat 2 rate + penalizarile.

| Hyperion7 a răspuns:

Plătești penalități.
Scrie in contract ce și cum