| Anonimus696969 a întrebat:

Daca eu am acuma sa zicem 40.000 euro si vreau sa ii bag in banca ce dobanda o sa am? dobanda e aceeasi pentru toate sumele depuse la banca? Cum este cel mai avantajos mod sa pui banii in banca? si la ce banca...

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Fiecare banca are diverse oferte la conturile de economie, cu dobanzi diferite in functie de termenul la care faci contul. Intereseaza te pe la banci care este oferta care iti convine tie cel mai mult

| neutrino a răspuns:

Acum nu mai exista aceasta varianta, bancile percep comisioane mai mari decat dobanzile.

| pietrean a răspuns:

Dobanzile difera de la banca la banca, de la felul depozitului, la altul(pe 3, 6, 9, 12 luni).
Dobanda, se calculeaza la suma depusa!
Intreba la fiecare banca, ce dobanzi practica si asa te lamuresti, prin comparatie.ATENTIE:la retragere, se aplica impozit pe venit, de 16% la dobanda!

| xFlorin a răspuns:

Iti da cam 5% din suma care o ai in fiecare luna.Bafta.

| Radu284 a răspuns (pentru xFlorin):

LOL. Adica ~80% pe an, nu?

| pietrean a răspuns (pentru xFlorin):

Unde ai vazut tu asemenea dobanda? Pe ce termen sa fie depozitul? Ce fel de depozit?

| xFlorin a răspuns (pentru Radu284):

Cam asa.