| AlexxYzzy a întrebat:

La inceputul lui octombrie am vizitat o garsoniera, a doua zi (dupa cum a dorit proprietarul) am venit cu prima plata (1+1,in total 1400 lei).Nu am semnat nimic. Este o zona periculoasa din cauza cainilor si de aceea in mai putin de o saptamana am anuntat ca nu pot sta.
A ramas ca imi inapoieaza banii dupa ce inchiriaza (Tot mentiona ca pierde luna).
Dupa doua luni a inchiriat (desi m-am oferit sa il ajut cu o promovare publicitara, a spus in octombrie ca va inchiria imediat)
Problema este urmatoarea : nu a dat vreun semn pana nu am sunat eu saptamana trecuta (si am aflat ca deja inchiriase de vreo trei saptamani) si a spus ca poate sa imi dea doar jumatate (negociem a zis).
Eu doresc toti banii inapoi pentru ca nu am stat nici o seara in acel loc si am anuntat imediat ca nu voi sta.
Ramane sa ma vad cu el maine.Cum pot proceda? (Mentionez ca am poza cu buletinul lui) Daca se ajunge sa raportez ca furt, se rezolva?

Răspuns Câştigător
| MarianWLF a răspuns:

Il poti reclama la politie, si spune-i in felul urmator, normal si legal, cand cineva inchiriaza o garsoniera, statul trebuie sa isi ia partea, faptul ca tu nu ai semnat nimic, inseamna ca a facut ca o intelegere intre voi doi, adica sa nu mai plateasca si la stat, e un fel de "la negru". Spune-i sa iti dea toti banii, altfel mergi la politie si il reclami ca inchiriaza fara contract, o sa isi ia o amenda frumusica, mai ales ca sunt 100% sigur ca cei care stau acum acolo, la fel, nu le-a facut contract. Eu tot in chirie stau si stiu cum e treaba.