Întrebare recomandată | AlexxYzzy a întrebat:

La inceputul lui octombrie am vizitat o garsoniera, a doua zi (dupa cum a dorit proprietarul) am venit cu prima plata (1+1,in total 1400 lei).Nu am semnat nimic. Este o zona periculoasa din cauza cainilor si de aceea in mai putin de o saptamana am anuntat ca nu pot sta.

A ramas ca imi inapoieaza banii dupa ce inchiriaza (Tot mentiona ca pierde luna).

Dupa doua luni a inchiriat (desi m-am oferit sa il ajut cu o promovare publicitara, a spus in octombrie ca va inchiria imediat)

Problema este urmatoarea : nu a dat vreun semn pana nu am sunat eu saptamana trecuta (si am aflat ca deja inchiriase de vreo trei saptamani) si a spus ca poate sa imi dea doar jumatate (negociem a zis).

Eu doresc toti banii inapoi pentru ca nu am stat nici o seara in acel loc si am anuntat imediat ca nu voi sta.

Ramane sa ma vad cu el maine.Cum pot proceda? (Mentionez ca am poza cu buletinul lui) Daca se ajunge sa raportez ca furt, se rezolva?

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Dn pacate ti-ai facut-o cu mana ta!
I-ai dat bani fara chitanta, fara contract si fara martori.
El poate nega si daca-l mai enervezi, poates a te lase cu buzele umflate si sa nu-ti dea nimic.
Ai facut o ilegalitate stii?
Ai incurajat o afecere la negru, fara acte si la faza asta chiar si tu esti pasibil de pedeapsa.
Intelege-te cu el amiabil si accepta cat iti mai da inapoi, ca de ajungeti la Politie, amandoi aveti de suferit si de platit amenzi.

| AlexxYzzy explică (pentru Violleta2022):

Atunci de ce mama dracu nu fura toata tara de la oameni pe strazi, din buzunare ca na. y nu a semnat vreun contact cand x i-a furat portofelul lui y.

| Violleta2022 a răspuns (pentru AlexxYzzy):

Pentru ca mai sunt si oameni cinstiti are fac lucrurile corect si legal.
Pacat ca tu nu poti intelege asta si preferi sa faci lucrurile la "negru" incurajand frauda, pentru ca asta ai facut, ai dat bani la negru a obtii o chirie, pe care propietarul nu avea de gand sa o declare la fisc.
Corect era sa ceri contract si chitanta pentru inchirierea casei.
V amia mirati de ce nu merg treburile in tara, de ce este atata spama si necinste...din cauza unora ca tine, care incurajeaza frauda!

| AlexxYzzy explică (pentru Violleta2022):

In primul rand nu eu am fost ala care a propus chestia asta. Ma acuzi de parca eu sunt ala care a dat teapa.
Si stai linistita ca imi e scarba de tara asta mai mult decat iti poti imagina, nu ma compara cu romanul de rand.

| Violleta2022 a răspuns (pentru AlexxYzzy):

Nu tu ai dat teapa, corect, dar ai sustinut-o si legal, esti partas la ilegalitate.
Acelasi lucru ca si cu furatul. Nu intra la apa doar hotul, intra si ala care a cumparat lucrul furat.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă nu ai nici un act, chitanță de mână, că ai dat banii, va fi cuvântul tău contra cuvântului lui. Chiar dacă polițistul face o plângere pentru furt sau înșelăciune, când ajunge cazul la procuror, acesta va spune, cuvântul tău contra cuvântului lui, și va da NUP. Ori ai hârtie la mână, ori ia-o ca o lecție de viață.

| AlexxYzzy explică (pentru sadrian46):

Am dovezi mesaje, convorbiri telefonice etc.
Sau in Romania nici asta nu ajunge?

| sadrian46 a răspuns (pentru AlexxYzzy):

Nu, o să vezi.
Pierzi banii pe sala pașilor pierduți, prin tribunale.

| anonimg a răspuns:

Trebuie să iei toți banii așa cum ai vorbit cu proprietarul. Altfel poți depune plângere la poliție împotriva lui; chiar în ziua aceea.
Proprietarul va căuta să te facă să cădeți la o înțelegere și să te mai amâne cu ei. Dar dacă a zis că ți-i va da atunci nu trebuie să te îngrijorezi.

| Iote a răspuns:

Nu ai semnat nimic, nu ai dovada ca i-ai dat banii.
L-ai incurcat, el pierzand timp sa caute alti chiriasi.
Daca il acuzi de furt, poti dovedi asta? Poza cu buletinul lui, nu dovedeste nimic.
Nu inteleg cum nu ai stat nici o noapte daca l-ai anuntat abia dupa o saptamana cand ai vazut ca sunt caini. Cand ai fost acolo sa vezi garsoniera, nu ai vazut cainii?
Fiind vina ta, fii multumit daca iti da jumatate.

| antoniaidk a răspuns:

Nu.tu ai dat un avans, dacă nu mai stai e problema ta