| RzV1999 a întrebat:

Ma poate sfatui cineva cum se foloseste PayPal, cum se creeaza contul, cum se platesc cumparaturile si tot ceea ce este legat de PayPal?
Va rog frumos sa ma ajutati, trebuie sa cumpar neaparat ceva online ce necesita PayPal.
DAU FUNDA!

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Contul de paypal se poate face DOAR DACA ai 18 ani impliniti si ai cont bancar pe numele tau real.
Multi au creat conturi false si cand paypalul le-a verificat, nu numai ca i-a blocat, dar nu le-a mai dat nici o sansa sa-si faca cont la ei.
Paypalul este cea mai mare platforma de palti-incasari online!
Se trateaza cu cea mai mare seriozitate contul, punandu-ti datele reale si corecte, inclusiv datele bancare si este o plaforma reala si foarte serioasa, protejata foarte bine de hackeri si atacuri.

Sa-ti faci un cont Paypal dureaza in medie 1 saptamana.
Intai completezi toate datele necesare pentru inscriere si apoi iti legi credit radul sau contul bancar de contul paypal. Adica, introduci datele bancare in contul de paypal.
paypalul iti retrage $2 din contul bancar sau credit card, verificandu-te daca conutul ala corespunde cu numele si datele inscris la ei pe cont. De obicei dureaza 24-48 de ore aceasta procedura. Dupa ce ti-au scos cei $2 iti pun un cod de 4 cifre in extrasuld e cont, ca tu sa-l vezi a doua zi dupa retragere, sa te istoric in Paypal si sa-l pui in lnkul pe care ei ti-l trimit pentru verificare. Dupa ce ai pus acel cod, ei sau convins ca esti un om serios si cinstit si iti returneaza ce-i $2 direct in contul de unde i-au retras.
Dupa operatiunea asta, vei mai primii un email in care esti anuntat ca esti eligibil si ca poti folosii contul de Paypal de acum inainte.
Atebtie: acorda seriozitate maxima cand creezi contul, foloseste nume si datele tale reale si o adrsea de email care nu o dai tuturor, una care sa nu fie sparta, paypalul nu da a doua sansa daca nu doivedesti ca esti persoana reala cu date legale.

| RzV1999 explică (pentru Violleta2022):

Pai, sa-ti bagi datele bancare intr-un site, e putin cam...meh...daca intelegi ce vreau sa spun. E atat de securizat precum se spune?

| Violleta2022 a răspuns (pentru RzV1999):

Paypalul este foarte securizat! Nu degeba este cea mai mare platforma online de plati si incasari din lume.

Am 3 conturi de Paypal, 1 personal si 2 de firme, de 10 ani de zile lucrez cu ele, imi platesc furnizorii mii de dolari cu ei, deci paypalul imi ia bani din contul bancar si imi varsa bani in contul bancar, dar nciodata, absolut niciodata nu mi s-a intamplat nimic rau cu tranzactiile facute prin paypal!
Am platit comisioane si contractpri din toata lumea prin paypal, mii de dolari, dar nu mi s-a intamplat niciodata sa am probleme.
Nu uita, foloseste o adresa de email foarte sigura, dar si un password pe care nu-l dai nimanui! Paswordul trebuie sa fie cat mai lung 15-20 caractere, format din cifre si litere mari si mici. Atentie, noteaza-l undeva acasa, sanu-l uiti!

| RzV1999 explică (pentru Violleta2022):

Mersi mult pentru lamuriri! Daca mai am intrebari, te voi mai contacta.

4 răspunsuri:
| Catabtr23 a răspuns:

Faci cont, faci conexiune intre cardul tau si contul patpal ( in contul paypal adaugi un nou card ca default - principal ). Dupa cand faci plati cu paypal, iti bani de pe cardul ala care l-ai pus in cont Paypal. Vezi ca in cazul comenzilor nesecurizate ( cum ar fi cele de pe eBay, Aliexpress, GearBest ), trebuie sa activezi pe card optiune de a accepta tranzactii nesecurizate ( asta se face prin 2 metode - ori pe Internet, in cazul in care poti accesa contul bancar online sau mergand la Banca si zicandu-le asta ).