| eustacke a întrebat:

Salut!
Poate angajatorul sa imi taie din salariu X lei si sa ii puna pe card de bonuri sodexo? Din cate stiu sunt neimpozitati, daca tot ii da, nu ar trebui sa fie extra salarial? (exemplu) Adica daca eu iau 3000 lei, el imi scade 500 lei si ii pune pe sodexo, raman cu 2500 cash, e normal asa ceva? Asta si fara sa diacute cu mine, fara acordul meu.

Răspuns Câştigător
| RoCkKiD a răspuns:

Nu poate sa faca asta si nici nu cred ca face. Cred doar ca atunci cand te-ai angajat ti s-a comunicat o chestie care nu e falsa dar nici adevarata, in sensul ca atunci cand ti-a zis salariul a inclus si bonurile in suma aia ca sa sune mai bine. happy

| eustacke explică (pentru RoCkKiD):

Sunt angajat de 10 ani la firma respectiva, aceeasi patroni

| RoCkKiD a răspuns (pentru eustacke):

Cat ai in contract atata ar trebui sa primesti al finalul lunii + sporuri. Daca iti pare ca primesti ami putin poti si angajatorul te ignora dupa ce i-ai adus la cunostinta poti sa te duci la ITM.

5 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Ai semnat un contract unde este specificat salariul și bonurile de masă, nu ar strica să-l citești.

| Holiday a răspuns:

Dar contractul de munca l-ai citit?! Cel mai probabil, salariul tau este 2500 net. Bonurile de masa sunt bonus. Nici macar nu e obligat sa ti le dea.

| anonim3248 a răspuns:

Angajatorul poate să îți dea 2500 lei și atât.