| ChiliPepper a întrebat:

Sâmbătă i-am dat unui amic o suma de bani sa mi-o transfere pe card, deoarece nu functiona bancomatul de la banca mea, din zona. El mi-a trimis (avand cont in BCR, iar eu in Banca Transilvania) insa banii inca nu mi-au intrat in cont.
Aveti vreo idee de ce?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| flixbuster a răspuns:

Trebuia sa-ti gasesti un amic cu cont la aceeasti banca cu tine.

Transferurile INTRA-bancare sunt instant.
Cele INTER-bancare (= intre banci diferite) dureaza.

Sambata si Duminica sunt zile ne-bancare asa ca tot ce se opereaza in aceste zile se proceseaza in prima zi bancara (care nu e obligatoriu sa fie Luni - daca de exemplu Luni e Craciun atunci e tot zi ne-bancara).

| flixbuster a răspuns (pentru flixbuster):

P.S. Amicului tau probabil i se va lua un comision de plata inter-bancara si probabil iti va adresa niste vorbe mestesugite despre doamna mama (a ta) cand se va prinde. Daca a fost istet si s-a prins inainte, atunci ti-a transferat mai putin decat i-ai dat tu ca sa acopere si comisionul. Mai mult, BT sunt una dintre bancile care percep comision la INCASARE in cont asa ca, felicitari!, ai facut o afacere foarte proasta - iti va mai fi luat si tie un comision.

Exemplu: i-ai dat amicului 1000 lei. Daca ti-a transferat 1000 lei, banca lui i-a luat lui 5 lei din contul lui. Cand vor ajunge la tine in cont cei 1000 lei, banca ta va lua automat 5 lei din contul tau astfel incat tie iti raman doar 995 lei. In acest caz, amicul are paguba 5 lei si tu tot 5 lei. Daca amicul a fost istet, ti-a transferat 995 lei (astfel incat comisionul lui de 5 a fost acoperit tot din banii tai) iar tu in final vei avea in contul tau 990 lei (dupa ce banca ta isi trage si comisionul ei de 5 lei). In acest caz paguba de 10 lei e toata a ta.

| ChiliPepper explică (pentru flixbuster):

E ok, am incasat banii. Si, cum spui și tu, am pierdut vreo 10 lei.

| flixbuster a răspuns (pentru ChiliPepper):

Daca ai multi prieteni cu care faci banking din asta frecvent, ar fi bine sa te documentezi despre Revolutwinking

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Mai asteapta cateva zile.
In era electronicii, bancile tot se tin cu mana de bani, fiindca banii aduc dobanzi si comisioane in aceste intervale de transfer.
Doar tu nu te poti folosi de banii tai in perioada transferului.

Calculeaza, ce castig ii revine bancii pentru fiecare zi de intarziere la transferuri, calculat pe totalulsumelor transferate intr-un an!

| Denisa0954 a răspuns:

Fiind banci diferite, transferul se face mai greu. Poate dura si 2-3 zile, mai ales că a fost weekend

| Demidol a răspuns:

Sambata si duminica nu se lucreaza si nu confirma nimeni operatiunile.