| anonim_4396 a întrebat:

Salut, știe cineva dacă la casele de Amanet e posibil ca sa primească monede vechi? Ma refer la o colecție de peste 1k de bucăți și cam cat aș putea lua pe ele?
Mersi frumos.

6 răspunsuri:
| antimulte a răspuns:

Doar daca e metal pretios, altfel majoritatea nu vor sa primeasca obiecte, doar metal pretios si aparatura, gen telefoane si chiar masini.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu, la amanet nu se primesc monede vechi, ei i au doar obiecte din aur, inele cercei lănțișoare, dar îi poti intreba.

| Violleta2022 a răspuns:

La amanet nu se primesc colectii de monede vechi, acelea se pot vinde pe olx sau pe ebay.

| oz_1736 a răspuns:

Vinzi doar la colectionari. Dar ca sa aiba cat de cat o valoare trebuie sa ai monede de peste 150, 200 ani. Am o moneda de 130 ani si e cam nula. Monedele ceausiste nu ti le ia nimeni. Am si eu multe.

| Jackq1234 a răspuns (pentru oz_1736):

Sunt monede rusesti

| oz_1736 a răspuns (pentru Jackq1234):

Stranepotul tau, cand banii vor fi disparuti de vreo 100 de ani, posibil sa castige ceva bani pe ei. Oricum monedele nu au mai mult de 50, 70 de ani