| AlexandruRobert96 a întrebat:

Salut TPU,

Am 17 ani si acum sincer sa fiu, m-am saturat sa stau pe banii parintilor si as vrea sa ma angajez... big grin

Program dupa ora 15:00 (ca sa termin si orele de la liceu),am cunostinte de baza spre mediu in IT, sunt sociabil etc...

Hmm, am 198 cm, 75-80 kg... Ar merge ospatar?

Ce-mi puteti recomanda? Sau ce ar fi indicat?

Multumesc anticipat! happy

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Necalificat pe santier.

| AlexandruRobert96 explică (pentru darrio2007):

Fara suparare, dar mergi tu sa-ti rupi sanatatea pe santierwinking
Eu am intrebat intre cele 2 domenii (tehnician IT sau ospatar).

| darrio2007 a răspuns (pentru AlexandruRobert96):

Ai dat doar doua exemple.Atat.Daca nu ai calificare la nici una din astea doua, degeaba ai cunostinte.Fa cursuri.Pentru care crezi ca ai mai multe cunostinte.Sau pentru ambele.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

La mine in oras (statiune turistica) sunt multi ospatari majori, cu liceul facut la ospatari-bucatari si nu prea au de lucru, nu stiu ce ti-ai gasi tu, minor si fara calificare. Cel mai sigur ar fi ca ucenic undeva, cu un instalator, mecanic, electrician sau alta meserie de genul asta. Dar asta doar daca nu te deranjeaza sa te murdaresti. Poti incerca si la ceva spalatorii auto. Mai este si varianta cu impartitul pliantelor, dar nu castigi prea mult, si nici nu e program fix.

| idx a răspuns:

Ce inseamna "cunostinte de baza spre mediu in IT"? Detaliaza! Stii asm, c++, python, mysql? In primul in primul rand conteaza ceea ce stii sa faci, in functie de asta poti sa fii platit prost sau foarte bine.

| AlexandruRobert96 explică (pentru idx):

Stiu cu ce se mananca partea de software,hardware asa si asa...
Limbaje, incepator C/C++,MySQL ma pricep sa umblu, ASM putin, Python deloc...
Nu sunt prea multe, dar e un inceput zic eu.
Adevarul e ca nici nu am avut ocazia sa invat bine un limbaj de programare, cu C/C++ am inceput sa invat pentru un joc (Counter Strike)...

| idx a răspuns (pentru AlexandruRobert96):

Daca te atrage partea de it, in special programare sau baze de date atunci iti dedici timpul invatarii, pentru ca in definitiv iti pregatesti viitorul iar salariile sunt mult mai mari decat in cazul unui ospatar, chelner, etc. Te gandesti ce e mai bine pentru tine, maruntis in buzunar acum si in viitor sau inveti serios c++, python, etc, pentru un salariu bun in viitor, sistemul de invatamant de azi iti ofera o hartie, educatia in schimb e zero sau aproape zero.