| cristianpopa223 a întrebat:

am o nelamurire, daca vreau sa lucrez pentru youtuberi din afara sau din tara (sa fiu video editor pentru ei) cum ar trebui sa platesc taxele la stat?

10 răspunsuri:
| yonutu555 a răspuns:

Momentan toti youtuberi nu platesc taxe pentru bani castigati, dar daca vrei sa lucrezi pentru cineva cu carte de munca atunci vei plati, orice castig pe cartea de munca se impoziteaza, dar daca te intelegi cu youtuberul respectiv sa te plateasca la videoclip adica sa lucrezi la negreu nu vei plati

| suntserios a răspuns (pentru yonutu555):

"Momentan toti youtuberi nu platesc taxe pentru bani castigati" pe ce baza faci acesta afimatie fara niciun sens?

Toti youtuberii mari au firme pe care incaseaza banii si fiscalizeaza banii asa cum trebuie.

| yonutu555 a răspuns (pentru suntserios):

Arata un articol sau orice concret ca daca eu fac videoclipuri si fac 10M de vizualizari pe luna sunt obligat sa am firma sau daca trebuie sa platesc taxe de 45%... lucrezi cu carte de munca pe Youtube? Eu am spus ca nu platesc taxe deoarece am vrut sa deschid un canal de gaming sa fac bani, dar din lipsa de timp am renuntat, asta inseamna ca eu m-am interesat mult cum se fac bani unde intra, daca platesc taxe ce conditi trebuie sa indeplinesc, vorbesti aiurea

| suntserios a răspuns (pentru yonutu555):

Ai auzit de evaziune fiscala?
Art 9 Infracțiuni | Lege 241/2005
Ai acolo cat se poate de concret legea care te obliga sa fiscalizezi veniturile.

Tu crezi ca oameni ca selly, dorian popa sau cine mai scoate caruta de bani din Youtube nu au firme si nu fiscalizeaza banii?

Crezi ca isi cumpara copilul ala masina de 70.000 euro din bani ilegali?

In ce realitate traiesti tu?

| yonutu555 a răspuns (pentru suntserios):

Da ai dreptate da doar strict pe vizualizari, donatiile nu se impoziteaza, cand am citit eu ultima data nu se impozita veniturile din adsense

| suntserios a răspuns (pentru yonutu555):

Numai tu stii in ce realitate si ce ai citit.
Veniturile se impozeaza, indiferent de unde vin. Ca vinzi patrunjel in piata sau ca faci Youtube.

| yonutu555 a răspuns (pentru suntserios):

Explica cum impoziteaza SALAM veniturile, daca cere 10 mi de euro pe eveniment, crezi tu ca da ala 4500 la stat? sau dedicatiile acolo cum se impoziteaza? si ce masuri crezi ca ia ANAF contra lu SALAM?

| suntserios a răspuns (pentru yonutu555):

Cat de mare o sa fie supriza pentru tine daca iti spun ca Salam face evaziune fiscala? Mare? Mica? Medie?

salam primeste bani cash si pleaca cu ei in chiloti de la eveniment.
si sunt sigur ca si salam are o firma si din cand in cand mai incaseaza bani.

numa ca ghici ce, Youtube nu iti da bani cash sa vii cu ei in chiloti acasa ci ii vireaza intr-un cont al unei banci.

mare diferenta

| yonutu555 a răspuns (pentru suntserios):

Stiu asta, venituri din adsense se impoziteaza, dar tu ai zis ca orice venit este impozitabil, cine il impoziteaza pe salam? sau era un caz pe Youtube in care fondatori google a donat 300 000 euro pe live deci fi atent DONATIE, si orice ajutor social nu se impoziteaza din ce am mai citit eu corecteaza-ma daca gresesc, cine impoziteaza cei 300 000 de mi de euro veniti practic din Youtube?

| suntserios a răspuns (pentru yonutu555):

Stii ca una e sa fii obligat de lege.
Alta e sa respecti legea.

Eu aici am discutat doar din punct de vedere legal