| Psksjns a întrebat:

Salut TPU!, ca sa-mi fac un card de debit de preferat la banca Transilvania trebuie sa am un venit lunar?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu trebuie sa ai un venit lunar pentru atat lucru, doar sa depui din cand in cand ceva banuti acolo sis a faci opeariuni cu cardul, fie si plati la magazins au extragere de cash.
Un card de debit este un card legat de contul tau bancar, care nu-ti da credit ci iti da numai cati bani ai tu depusi in acel cont bancar.

| mihai69 a răspuns:

Nu.

| Silwian a răspuns:

Chiar îți recomand banca Transilvania!?

| Lupin20cm a răspuns:

Salut,
Pentru a avea un card de debit NU este obligatoriu sa ai un venit constant, sau fix.
Insa, la fiecare banca exista anumite venituri minime, de exemplu 700/luna, pentru a nu avea cost de administrare cont.
Din experienta mea trecuta, Trabsilvania are unele din cele mai mari comisioane, atat pentru administrare, pentru transferuri, schimb valutar, s-a.
Eu am optat pentru ING, avand internet banking-ul cu o interfata mult mai prietenoasa decat a altor banci.
Folosesc ING de 4 ani, si sunt extrem de multumit, mai ales ca poti face depuneri, retrageri de la orice bancomat, plus de asta poti depune chiar si euro si se converteste in lei.
Simultan am incercat si Garanti Bank, au o aplicatie total rudimentară, OTP bank... relativ ok, dar cu unele restricții, si BCR(George), care inca il folosesc si este ok. Am mai avut de la Unicredit in trecut la care la fel am renunțat.
Parerea mea este ca topul celor mai ok banci sunt :
ING
BCR
RAIFFEISEN
OTP
Restul... sunt ok, dar nu sunt la fel de usor de utilizat pe banking online.
Asadar, referiror la intrebarea ta, fiecare banca iti va cere un venit minim, depus de tine direct sau primit sub forma de salariu, in valoare de xxx lei. in functie de banca.
mult succes!