| cortex7 a întrebat:

ce facultate ar trebui sa urmez ca de exemplu sa ajung manager al magazinului kaufland, Ambient nu conteaza dintr-un respectiv oras ca de exemplu in Bistrita exista un magazin kaufland acesta trebuie sa aiba vreun manager nu? Iar toate magazinele kaufland sunt conduse de un manager general.Deci in concluzie ce facultate ar trebuii sa urmez ca sa ajung ex: manager la magazinul kafland din Bistrita?

Răspuns Câştigător
| miraabela a răspuns:

Pentru a ajunge manager trebuie sa urmezi management si marketing, profil ce se gaseste la majoritatea facultatilor de profil economic, la Ovidius, din Constanta, la Bucuresti, ASE.ul, in Cluj si cam in fiecare oras. Dar nu stiu daca se merita sa faci aceasta facultate pentru ca manager poate fi toata lumea daca urmeaza un curs, acum, nu stiu, daca iti place si chiar iti doresti, succes pe mai departe. Dar daca iti place profilul asta economic eu iti recomand economia sau contabilitatea, unde este putin mai greu, dar este o meserie de viitor, cred eu.
Sper ca te-am ajutat!

| cortex7 explică (pentru miraabela):

Ok, multumesc si prin ce te referi prin "economia sau contabilitatea" contabil intr-o banca mi-ar placea si pentru asta ce facultate ar trebui sa urmez.Eu sunt elev in clasa a IX - ala economic si as vrea sa îmi fac o schita asupra viitorului meu.mi-ai fost de mare ajutor sper sa ma poti ajuta si acum.Multumesc!

5 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Exista facultate de management, dar nu-ti face iluzii! Pentru a ocupa o pozitie de manager general in cadrul unei companii ai nevoie de ani si ani de experienta in functii inferioare celei de manager.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Teoretic facultatea de management, insa nu asta e conditia obligatorie ci experienta in domeniu

| miraabela a răspuns:

Adica finante banci, economist contabil. De exemplu cauta FSEGA din Cluj. Acolo urmeaza sa merg eu anul asta si sunt o gramada de profile interesante in domeniul asta. Sau ASE din Bucuresti, si acolo la fel. La fiecare profil ai descrierea lui si ce meserie vei avea dupa ce vei face profilul ala.

| cortex7 explică (pentru miraabela):

Ok multumesc bafta si ție în continuare!