| davidionut8 a întrebat:

Dacă cineva vrea să facă un împrumut la bancă de 10.000 lei iar banca îi setează clientului o rată de 200 lei pe lună poate clientul are nevoie pe termen scurt de bani pentru a-și lua o pereche de adidași care îi plac, nu se mai găsesc altundeva și vrea să restituie băncii toți banii după 1 lună sau imediat ce are suma respectivă pe care trebuia să o ia de la cineva care îi era dator, respectiva persoană poate da banii toți odată? Bănuiesc că se poate, nu?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Se poate restitui intregul imprumut si peste o luna, dar banca va percepe un comision de rambursare anticipata.
Explicatia este simpla: cand banca da imprumut, deja este calculata si castigul bancii, respectiv cheluielile pe durata imprumutului, ce vor fi acoperite de dobanzile si comisioanele ce se vor incasa de la cel care aimrumuta banii (creditorul). Iar banca nu poate sa piarda.

| davidionut8 explică (pentru Bula):

Mulțumesc pentru răspunsul tău. Mă bucur că ai fost deștept și nu ai fost ca cel ce a răspuns înaintea ta. Omul nu și-a dat seama că e doar un exemplu ceea ce am spus eu in întrebare. Îmi place să cred că ori era miștocar sau o făcea pe prostul.

| cfrtobias a răspuns (pentru davidionut8):

Pai tu ai dat exemplu naspa un om care judeca corect crezi ca pentru 500 lei merge la banca practic ti-ai bate joc

| davidionut8 explică (pentru cfrtobias):

Întrebarea era dacă suma se poate restitui toată odată. Ce e așa greu de înțeles? Doamne ferește-mă de oameni ca tine! Dar la ce nume ti-ai pus, e clară treaba.

| anonim_4396 a răspuns (pentru davidionut8):

Acum stiu de ce n-ai bani laughing ai zis tu asta

| davidionut8 explică (pentru anonim_4396):

Ești terminat rău.

| davidionut8 explică (pentru davidionut8):

Păi ce-ai făcut prietenaș? Ti-ai șters răspunsurile, sclavule.

12 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Da, dar plateste comision de ramursare anticipata.

| davidionut8 explică (pentru Wr3nch):

Mulțumesc de răspuns.

| cfrtobias a răspuns:

Tu crezi ca cine are bani multi n-are pusi deoparte 200 lei sau n-are vecini? si cere imprumut? nu cred ca pentru asa ceva ar merge la banca pentru 200 lei sau mai mult, sau daca nu isi permite poate banca nici nu accepta

| davidionut8 explică (pentru cfrtobias):

Omule, eu am dat un exemplu. Ce naiba?

| cfrtobias a răspuns (pentru davidionut8):

Tu ai dat un exemplu, da poate pentru atat nimeni nu face asa ceva sau poate au si ceva reguli banca si poate nu poti renunta asa usor si platesti poate ceva taxa

| davidionut8 explică (pentru cfrtobias):

Întrebarea era dacă acel cineva poate restitui banii toți odată. Nu trebuia să răspunzi cu ceea ce ai scris tu. Puteai scrie că se poate sau nu și atât. În fine!