| User5666666666687 a întrebat:

Trebuia sa platesc rata lunara la banca 750 de lei iar eu am platit in fiecare luna 1100 de lei timp de 2 ani. Intrebarea e. Pot sa scot banii aia pe care ii am in contul acela? Adica contul bancii.

Răspuns Câştigător
| Frank51 a răspuns:

Contul este pe numele tău. Lunar, suma de 750 de lei este reținută(mai exact transferată automat în alt cont al băncii). Banca reține doar suma ratei* cu numărul de luni. Orice sumă care depășește suma totală nu este reținută.

750*60=45000 lei
1100*60 =66000 lei

Diferența de 21000 de lei rămâne în cont până când o retragi sau faci refinanțare.

| User5666666666687 explică (pentru Frank51):

Am putut sa scot banii

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca acel cont nu este pentru garantarea imprumutului atunci poti sa scoti banii, daca este pentru garantare nu poti.

| goguPatent a răspuns:

Contul mai mult ca sigur e al tau nu al bancii asa ca banii care sunt acolo sunt ai tai.

| June20 a răspuns:

Nu, ai platit bancii mai mult, asta inseamna ca ti se scade ori din dobanda totala, ori din nr de ani in care tu trebuie sa platesti bancii. Acolo unde platesti rata nu e contul tau, e al bancii. Daca voiai sa te folosesti de bani trebuia sa depui 750 ron in contul bancii si restul sa ti-i pui intr-un cont de economii si ti-i scoteai in situatii de genul