| cristi085 a întrebat:

Salut TPU, îmi doresc sa fac pizza acasă și s-o vând, întrebarea este se poate așa, trebuie ceva acte sau ceva aprobări?

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Https://bit.ly/39Jd2Mw
Pe langa acte iti mai trebuie spatiu si o gramada de scule special pentru acesata ocupatie. Alea de acasa nu sunt bune.

| Simpatic a răspuns:

Tu ce crezi? normal ca trebuiesc acte, sa infiintezi o societate si sa ai conditii, si nu cred eu ca daca stai la etajul 4 se aproba asta sau intr-un apartament de locuit, doar daca e un bloc in care la parter sa zic intrarea e diferita de a celor locatari, asa zisele locuri de inchiriat sau cumparat pretabile societatilor.
Pe de alta parte intuiesc ca e nevoie de la sanipid de ceva acte.
Ca nu poti sa faci asa cu mainile nespalate si in conditii mizere si sa vinzi salmonella! (era un exemplu)

| Violleta2022 a răspuns:

Dupa ce-ti faci PFA si scoti autorizari de lucru acasa, de la Sanepid, Apa si gunoi si ce mai este necesar, vin ei acasa sa vada conditiile din bucataria ta, atunci primesti autorizatie sa gatesti acasa si sa vinzi.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu poți. O afacere în care produci mâncare pentru public nu se poate face de acasă, pizza sau magiun de prune. Constat totuși că uneori la târguri sau la tarabe se vând uneori conserve sau alte alimente provenind din gospotdăria proprie. Nu știu exact care sunt aprobările, certificatele obligatorii în acest caz și dacă se respectă vreun regulament. Piețarii vând în Cluj-Napoca borș sau varză murată sau murături de casă, dar pizza în nici un caz. Zeci de aprobări.

| Iote a răspuns:

Poti sa faci pizza acasa sa o mananci tu cu familia, eventual cu prietenii. Dar nu sa o vinzi.
Pentru a o vinde iti trebuie spatiu unde igiena sa fie ca in laborator, avize de la DSP, pompieri, primarie... si asa mai departe.